Sherlock sevenlerin izleyebileceği 5 yabancı dizi!

Sherlock sevenlerin izleyebileceği 5 yabancı dizi!

Sherlock sevenlerin izleyebileceği 5 yabancı dizi!

11 01 2017 Murat Zeybek
Murat Zeybek
Murat Zeybek 11 01 2017

Dünyada milyonlarca hayran kitlesi olan Sherlock, hiç şüphesiz çok eşsiz bir yapım… Tüm yönlerden Sherlock’a eşdeğer olmasa da bazı yönlerden Sherlock’a benzeyen bazı diziler var. Suç, gizem, polisiye seven kısacası Sherlock tarzı sevenler için beş yabancı diziyi sizlerle tanıştırmak istedik. İşte Sherlock sevenlerin izleyebileceği 5 yabancı dizi…

1) Forever (2014)

200 yaşında ve Sherlock Holmes zekâsına sahip bir adamdan herhangi bir suçlu kaçabilir mi? 200 yaşında ölümsüz bir doktor olan Henry Morgan, bir yandan NYPD’ye danışmanlık yaparken, diğer yandan da kendi söylemiyle “lanet” dediği ölümsüzlüğünü araştırmaya devam etmektedir. Dizi, ilk yayınlandığı andan itibaren dikkatleri üzerine çekmiş, kendine has bir hayran kitlesi edinmiştir. Fakat dizi reyting kurbanı olarak ilk sezonunun ardından iptal edilmiştir. Forever hayranları dizinin iptali üzerine çeşitli yollardan tepkilerini dile getirmelerine rağmen Forever’ı geri döndürmeyi başaramamışlardır.

2) Elementary (2012 - ...)

Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes hikâyelerinin bir başka uyarlaması olan Elementary, halen yayın hayatına devam etmekte olan bir yapım. Fakat Elementary’nin orijinal Sherlock Holmes hikâyelerinden ayıran bazı özellikleri var. John Watson bir kadın ve adı Joan Watson’dır… Sherlock Holmes’ün abisi Mycroft’sa hükümet görevlisi değil Diyojen adlı bir restoran sahibidir. Dizinin konusu ise kısaca şu şekilde: Sherlock Holmes, Londra’dan New York’a gelen eski bir uyuşturucu bağımlısıdır ve New York polisinde danışman dedektif olarak çalışmaktadır. Dr. Joan Watson ise eski bir cerrahtır ve Sherlock’un rehabilitasyonuna yardımcı olmak amacıyla Sherlock’un babası tarafından tutulmuştur. İkili zamanla suçları birlikte çözmeye başlamışlardır. 

3) Hannibal (2013 - 2015)

İptalinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hâlâ acısını iliklerimize kadar hissettiğimiz eşsiz yapımlardan biri var sırada… Psikiyatrist seri katil Dr. Hannibal Lecter ve FBI özel ajanı Will Graham’in yaşadıklarını ve aralarındaki ilginç ilişkiyi anlatan Hannibal, bir suç-gerilim dizisidir. Will Graham, olayları çözerken kendisini katilin yerine koyabilen, suç profilini olayın bizzat içindeymiş gibi yaşayarak bulabilen bir özel ajandır. Hannibal Lecter ise görünürde psikiyatrsit olmasına karşın gizli çalışan ve ardında kanıt bırakmayan son derece profesyonel bir seri katildir. Fakat Dr. Lecter’ın bu gizliliği bir süre sonra ifşa olacak, Will Graham ile aralarında son derece ilginç psikolojik bir çatışma başlayacaktır. Dizi, yedi sezon olarak planlanmasına rağmen üçüncü sezonunda iptal edilerek reytingin en acı kurbanlarından biri olmuştur.

4) Limitless (2015)

Başrolünde Bradley Cooper’ın yer aldığı 2011 yapımı aynı adlı filmin devamı niteliğinde olan Limitless, NZT denilen ve beynin tamamına yakınını kullanılmasını sağlayan bir ilaç yardımıyla FBI’ya danışmanlık yapmaya başlayan Brian Finch’in başından geçen olayları anlatıyor. Bradley Cooper’ın Eddie Morra rolüyle tekrardan görme şansını yakaladığımız dizinin konusu özetle şu şekilde: Eddie Morra, senatör olmuştur ve işlerini gizliden yürütmektedir. NZT’nin yan etkilerinden kurtulmayı sağlayan bir aşı geliştiren Morra, aşıyı Brian Finch’e verir. Ve kendisinden onun için bir takım şeyler yapmasını ister. FBI ise Brian’ın NZT’ye bağışıklığı olduğunu sanmaktadır. Brian, bir yandan olayları çözerken, bir yandan da Eddie Morra’nın verdiği görevleri yerine getirmeye çalışmaktadır. Dizi, ilk sezonunun ardından iptal edilerek reyting kurbanlarının arasına katılmıştır.

5) Monk (2002 - 2009)

Listenin en uzun soluklu dizisi olan Monk, Emmy ödüllü ve komedi ağırlıklı bir polisiye dizisidir. San Francisco’da yaşayan ve obsesif kompulsif bir kişiliğe sahip olan Adrian Monk, olayları farklı ve hızlı çözüme kavuşturmasıyla tanınmaktadır. Karısının trajik bir cinayete kurban gitmesi sonucu hayatı ciddi anlamda değişen Adrian Monk’un kariyerinde çözemediği tek dava karısının cinayet davasıdır. Bu olayın ardından Monk, mikroplardan, kalabalıklardan hoşlanmayan bir kişiye dönüşür. Polis teşkilatından ayrılarak özel dedektiflik yapmaya başlayan Adrian Monk, yardımcısıyla beraber zamanla olayları çözmek için ilk başvurulan kişi haline gelmiştir.

BONUS...

Galip Derviş (2013 - 2014)

Listemize yerli bir yapımla son veriyoruz… Hemen hemen her şeye takıntısı olan özel danışman Galip Derviş, polisin çözülmesi güç vakalarda başvurduğu bir kişidir. Karısı Belgin’in ölümü sonrası hayatı ciddi şekilde zedelenen Galip Derviş, yardımcısı Hülya’yla beraber kendisini suçlularla mücadele etmeye ve zor vakaları çözmeye adamıştır. Dizinin konusuna baktığımızda Monk’la ciddi şekilde benzerlik göstermektedir. Evet; Galip Derviş, Monk dizisinin yerli bir uyarlamasıdır. 

İlgili Haberler

Son Haberler

Popüler Dizi Testleri Hepsini Gör

Filtreleyelim mi?

Filtreleyelim mi?