Korece öğrenmek isteyenlere ve meraklılarına dizi önerileri!

Korece öğrenmek isteyenlere ve meraklılarına dizi önerileri!

Korece öğrenmek isteyenlere ve meraklılarına dizi önerileri!

11 01 2017 Nükleer_Başlıklıkız
Nükleer_Başlıklıkız
Nükleer_Başlıklıkız 11 01 2017

Okula gittiğimizde Korece bir şeyler söyleyip okuldakilere "hava atmayı" istemez miyiz? Uzun zamandır Kore dizilerinin hastasıyız ama izlerken kulak aşinası olduğumuz kelimeleri not alsak güzel olmaz mıydı? Ben Korece serüvenine ya da Kore dizileri macerasına başlamadan önce size birkaç tavsiyede bulunacağım. Öncelikle dizi izlerken yanınızdan bir kağıt kalem bulunsun net ve anlaşılır kelimeleri not alın. Daha sonra aynanın karşısına geçin ve öğrendiklerinizi tekrarlayın. Göreceksiniz, göz açıp kapayana kadar bir sürü kelime öğrenmiş olacaksınız. Sıra geldi bu kelimeleri nereden öğreneceğiniz meselesine... Önereceğim diziler için yanınızda bir peçete ve çikolatanızı unutmayın, lazım olacağına emin olabilirsiniz!

10- Boys Over Flowers

Boys Over Flowers'ı Kore dizilerine meraklı olan çoğu insan izlemiştir. Hatta çoğu Kore dizisi fanının ilk dizisidir. "Boys Over Flowers'ı bilmeyeni gümrükte geri çeviyorlarmış!" filan diyeceğiz yakında... Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri sizinle hemen paylaşıyorum.

SUNBAE: Kendinden büyük kişilere genellikle resmi ortamlarda kullanılan bir kelimedir.

GOŞİPAYO: İstemek.

YOBO: Evli bayanların eşlerine karşı kullandığı ‘Canım’ manasına gelen bir sözcüktür.

9- Cheese In The Trap

Cheese In The Trap'e siz başlamadan ben söyleyeyim, finali gerçekten berbat! Ancak finale kadar gerçekten çok güzel bir hikaye sizi bekliyor, izlemenizi sadece bu yüzden bile öneririm. İkinci planda kalan çocuk için zaman zaman içiniz acıyacak, "Keşke esas oğlan olsa!" diyeceksiniz. Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri paylaşıyorum.

HOOBAE: İş ortamında yahut okulda sizden büyük olan kişilere denir. 

OTTOKE/ODDOKE: "Nasıl yani? Nasıl olur?" gibi bir anlama geliyor.

BUYA/BOYE: "Ne demek istedin? Ne dedin?" gibi bir anlama geliyor.

8- Blood

Blood, bir vampir dizisidir. Kore dizilerinin vampir temalı dizilerinden en iyisi benim fikrimce budur. Doktorlar arasında geçen dizi zaman zaman korkutup, kanlar içindeki sahneleri ile mide bulandırsada keyifli bir dizi... Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri ise hemen paylaşıyorum!

HAKSE: Öğrenci demektir.

İSSNEUN: İnatçı demektir.

VAMPIRE: Okunuşundan da anlaşılacağına göre Vampir demektir. Dizide duyup duymadığımı hatırlamıyorum ama genel olarak bu birde ‘pukçaini’ diye de geçiyor.

7- What Happens To My Family

What Happens to My Family benim ilk izlediğim Kore dizisidir. Bu dizinin yerli versiyonu TRT1'de severek izlenen Baba Candır'dır. Çok tatlı, çoğu zaman kahkalara boğularak izleyeceğiniz eğlenceli bir dizidir. Zaman zaman hüzün de size eşlik edecek, aklınızda bulunsun. Diğerlerine göre daha uzun soluklu bir dizi olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri hemen paylaşayım.

ABEOJİ: Baba manasına gelir.

OMA/OMONİM: Anne manasına gelir.

SESANNİM: Başkanım demektir. Daha farklı söylenişleri vardır.

6- Misa - I'm Sorry I Love You

Misa yahut I’m sorry I love you... Bu diziyi yüreği kaldırabilecekler izlesin lütfen! Ağlama garantili bir dizidir, lütfen mendil ile izleyiniz bu diziyi! Türk versiyonu ise Seçkin Özdemir ve Damla Sönmez'in yer aldığı Bir Aşk Hikayesi'dir. Bu dizide çok ağlasamda aklımda birkaç kelime kaldı.

BİANE: "Üzgünüm!" manasına gelir.

AJUSSHI: Erkeklere karşı kullanılan bir sözcüktür. Daha önce hiç karşılaşmadığınız orta yaşlı ve yaşlı erkekler için kullanılan bir hitap şeklidir.

ÇOVAYO: Hoşlanmak manasına gelir.

5- The Heirs

The Heirs, yakışıklı başrolümüz Lee Min Ho‘nun bence BOF‘dan sonraki en iyi dizisidir. Türk versiyonu Yusuf Çim ve Demet Özdemir'in başrollerinde yer aldığı Çilek Kokusu'dur. İnsanın kalbine kalbine dokunan bir senaryosu vardır. Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri paylaşıyorum.

ARESOO: "Anladım, peki!" gibi anlamlara gelir.

CİB: Ev manasına gelir.

ANİ/ANİYO: "Hayır!" manasına gelir. Duruma göre kullanılacağı ortamlar değişebilir. En kibar hali ise "ANİEYO" şeklindedir.

4- Doctor Stranger

Doctor Stranger, dram dolu hikayesiyle sevdiğimiz bir diğer Kore dizimizdir. İlk 2 bölümde ağlayacağnızın garantisini verebilirim. Ancak sadece ağlamakla kalmayacaksınız, son derece iyi bir dizi izleyeceksiniz. Kulak aşinalığı yakaladığım kelimelere buyurun beraber bakalım!

IYSA: Doktor demektir ama çoğu zaman ‘Sunzegnim’ kullanılır. Bunun sebebi ise doktorlara hoca gözüyle bakılmasıdır. Bir nevi öğrenci-öğretmen gibi olmalarına atıfta bulunuluyor diyebiliriz.

PYEONGYGANG: Kuzey Kore demektir.

YEDNAL: Geçmiş demektir.

3- Healer

Healer nam-ı diğer şifacı... Adeta aşk ile izleyeceğiniz, muhteşem bir dizidir. İzlerken içinizden "Keşke bende onun gibi çatıdan çatıya atlayıp, bu kadar güzel ve kusursuz dövüşebilsem!" diyeceksiniz. Bu dizide kulak aşinası olduğum kelimeleri hemen paylaşıyorum.

AJUMMA: Teyze manasına gelir. Tanımadığımız orta yaşlı ve yaşlı bayanlara karşı kullanılır.

NUNA/NOONA: Abla demektir. Sadece erkekler kullanır. Kızlar ablalarına karşı ‘UNNİ’ kelimesini kullanır.

CESONGHEYO: "Özür dilerim!" demektir. Resmi ortamlarda ve samimi olmadığımız kişilere karşı kullanılır.

2- Oh My Venus!

Oh My Venus! güldüren, güldürürken kimi zaman düşündüren kaliteli bir Kore dizisidir. Kendine özgü senaryosu ve muhteşem oyuncuları ile izlemeye değer bir dizi ve dizide öğreneceğiniz antreman hareketleri işin bir diğer güzel tarafı... Burada kulak aşinası olduğum kelimeleri paylaşıyorum.

HYUNG!: Abi demektir. Yalnızca erkekler kullanır. Kızlar abilerine OPPA der.

KOÇİNİM: Koç demektir. Koyunun kuzunun koçu değil, "Antreman Koçu" manasına geliyor dizide... :)

FIGHTHING!: Koreliler arasında "Yapabilirsiniz, başarabilirsin!" manasına gelen insanı motive eden bir kelimedir.

1- Pinocchio

Pinocchio isminden de anlaşılacağı üzere yalan üstünden ilerleyen konusu olan bir dizidir. Dizi başlarken "Gerçekte böyle bir hastalık yoktur!" yazısına da ayrıca bayılıyorum! "Her yalan söylediğimizde hıçkırsak dünya nasıl bi yer olurdu acaba?" sorusuna cevap arayan dizide kimi karakterleri aşırı sevip, kimi karakterleri boğmak isteyebilirsiniz. Bu diziden kulak aşinası olduğum kelimeler hemen aşağıda!

KOJUMARA:Yalancı,"Yalan söylüyorsun!" anlamına da gelir.

GICA: Muhabir manasına geliyor. 

SAMÇUN:Öz amca demektir.

Filtreleyelim mi?

Filtreleyelim mi?

E-bülten Kayıt