Göbeklitepe’nin Gizemi 17 Mart’ta National Geographic’te!

1 dakikada okuyabilirsiniz


Dünyanın en köklü tapınaklarına ev sahipliği yapan ve son yıllarda gerçekleştirilen kazılarla bilim dünyasına heyecan dalgası yaratan bir yer… Göbeklitepe ile ilgili merak edilenler, uygarlık tarihinin yazıldığı ilk dönemlere ışık tutan belgesel “Göbeklitepe’nin Gizemi” ile 17 Mart Pazar günü saat 20.00’de National Geographic’te.

Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında 1963 yılında keşfedildi. Yıllar içinde yapılan kazılarla tarihe ışık tutan Göbeklitepe’deki çalışmalar arkeoloji başta olmak üzere tüm bilim dünyasında büyük bir heyecan ve merak uyandırdı. Neolitik döneme ait kutsal bir alan… Heykeller, simgeler, üç boyutlu oymalar ve çizimlerle 12 bin yıllık tapınak binalarına ev sahipliği yapıyor. Göbeklitepe, 1995 yılından bu yana pek çok bilim insanının çalışmalarına konu oldu. Dekoratif yontulmuş taşlar ve T biçimli sütunlarıyla uygarlık tarihinin sıfır noktası kabul ediliyor. Bu sırlarla dolu mekanın bilinmeyenleri, Kültür Bakanlığı tarafından “Göbeklitepe Yılı” ilan edilen 2019’da National Geographic ekranlarına geliyor.

Mısır piramitlerinden yaklaşık yedi bin yıl önce inşa edildi. Uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe’ye dair soruları yanıtlayan “Göbeklitepe’nin Gizemi”, 17 Mart Pazar günü saat 20.00’de National Geographic’te.


Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı