Lanetli ev hikayelerini sevenlerin izleyebileceği 10 film!

3 dakikada okuyabilirsiniz

“Hadi birbirimize korkunç hikayeler anlatalım!” cümlesini bir yerlerde kurmuşsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Evet, hatrı sayılır sayıda bir insan topluluğu korkunç hikayeleri izlemeyi, okumayı ve takip etmeyi seviyor. Hatta Youtuber’ların bir nevi “ekmek kapısı” bu korkunç hikayeler diyebiliriz. Son zamanlarda The Haunting of Hill House’u izleyio sevdiyseniz ve bu tarzı seviyorsanız size on önerimiz var. Hazır önümüz hafta sonu, tadını çıkarın!

10- The Amityville Horror (Filmin orijinali 1975, 2005’te çekilen yeni bir versiyonu da bulunmakta…)

Jay Anson’un romanından uyarlanan film, her şeyden habersiz “o” eve taşınan ve perili olduğunu öğrenen genç bir çiftin hikayesini anlatıyor. Film uzun süre en başarılı ve en çok izlenen “bağımsız film” başarısını elinde tuttu. Filmin kurgusunun ve karakterlerinin derinliği işi gerçekten zamansız ve unutulmaz yapıyor.

9- The Others

2001 yapımı bu film Nicole Kidman’ın kariyerinde de büyük bir önem taşıyor. Yönetmen Alejandro Amenábar işin içinde olduğu için, filmin atmosferi ve karanlık havası kimseyi şaşırtmadı. Filmin sonundaki “twist” ise gerçekten işin bonusu!

8- 1408

John Cusack adeta “döktürüyor” dersek yalan olmaz. Bu sefer konumuz bir ev değil, otel… Bir yazar hikayesini yazmak için The Dolphin Hotel’e gelir, oraya yerleşir ve işler karışır. Yine bir Stephen King imzası.

7- Beetlejuice

Bir klasik, bir unutulmaz, bir kült! Her lanetli ev hikayesinin korkunç olması gerekmiyor. Beetlejuice bunun en büyük kanıtı! Winona Ryder’ın Lydia’sı uzun süre modayı etkileyecek kadar güçlü bir figür haline gelmişti. Michael Keaton’ın performansı ise elbette inanılmaz!

6- The Conjuring

Gerçek olaylardan ilham alan, uzun bir süre etraftan insanların “İzlemeye korkuyorum!” dediği filmlerden biri… Box Office’de adeta rekor kıran (20 milyon dolar harcanan film, 320 milyon dolar kazandı) ve James Wan’ın yönettiği film türü seviyorsanız gerçekten izlenmeli… Tabii hala izlemediyseniz!

5- Stir of Echoes

Kevin Bacon’ın başrolünde yer aldığı Stir of Echoes, dönemin filmlerine göre daha az bilinse de gerçekten sağlam bir hikayeye sahip… Küçük bir kızın hayaletini görmeye başlamasıyla olaylar başlıyor ve filmin son noktasına kadar temposu düşmüyor.

4- Poltergeist

Zamanında (özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda çocuk olanların) televizyonda görüp gözünü sıkıca kapadığı filmlerden biri… Steven Spielberg’in hem yazdığı filmi Tobe Hooper (Texas Chainsaw Massacre’nin yönetmeni)  yönetiyor. Ortaya ise neredeyse her dakika gerilimli bir iş çıkıyor.

3- The Devil’s Backbone

İspanya’da yaşanan iç savaş sırasında yetimhanede kalmak zorunda kalan çocuklar ne yapıyordu? Guillermo del Toro’nun yönettiği bu duygusal olduğu kadar karanlık filmi mutlaka izlemelisiniz!

2- The Shining

Üzerine çok bir şey söylemeye gerek var mı? Jack Nicholson oynadı, Stephen King’in kitabından uyarlandı ve Stanley Kubrick olayı bambaşka bir yöne taşıdı.

1- The Haunting (İlk film 1963 yapımı… 1999 yapımı yeniden çevrimi de mevcut.)

Netflix’in çok izlenen ve çok sevilen The Haunting of Hill House’un çıkış noktası… Eğer diziyi sevdiyseniz filmi mutlaka izlemelisiniz. (Kitabı okumanız da ayrıca önerilir.)

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı