Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm incelemesi: Kötülükle nasıl savaşırsın?

3 dakikada okuyabilirsiniz

Müzik duyuldu, beklenen final sezonu başladı. Heyecanlılar, heyecansızlar, izlemek için yanıp tutuşanlar ve sadece izlediği tek yabancı dizi Game of Thrones olanlar… Herkes aynı gölgenin altında, herkes aynı şeyi merak ediyor. Demir Taht kimin olacak? Final sezonunun ilk bölümü bu konuda minik şeyler söyledi ancak topu hemen diğer bölümlere attı. Aşağıda spoiler ve ikinci bölüm fragmanını göreceksiniz. Ondan buraya bir intro ekliyorum, okumak için bölümü izlemenizi tavsiye ediyorum.

1- Kuzeyliler yabancıları sevmezler!

Sansa Stark, sinsiliğini aman Sansa’lığını yaptı. Aslında tam olarak böyle diyemeyiz. Egosu boyunu fazlasıyla aşmış, kendini ejderhaları ile yenilmez sanan ve verdiği hatalı kararlarla ortalığın canını epey sıkan Daenerys Targaryen’a karşı tavrını belli etti. Onun tavrını belli etmesi hali hazırda konuya ve söz konusu “Kraliçe” namzetlerine tavırlı olan halkı etkiledi. Sıkı durun, bu restleşme ile çok şey değişecek. Ve Sansa’nın dediği gibi “Bu kadar insan ve iki yetişmiş ejderha ne yiyecek, ne içecek?”

2- Gendy ve Arya… Siz hayırdır?

Kızımız büyüdü,oğlumuz çok yetenekli… Ve her şeyi değiştirecek silah ikisinin ellerinde yükselebilir. Ve belki de aşk onları takip edebilir. İkisinin ortaklığından doğacak her şey için çok heyecanlıyız. Hatta sabırsızlanıyoruz!

3- Cersei Lannister gücünü mü kaybediyor?

“Oysa benim o ejderhalara ihtiyacım vardı…” Cersei her zaman istediklerin, istediğin gibi olmuyor biliyorsun.  Filler gelmedi, onaylamadığın şeyleri zorla yaptın ve gücünü kaybetmişçesine sadece karnındaki bebeğe güvenerek arkana yaslandın. Şimdi geride ne kaldı? Evet,  daha fazlası için Bronn’u takip etmeyi ve ona abone olmayı unutmayın.

4- “O senin halan halan!”

Samwell bir şeyleri anlatmadan önce zaten sevgili ejderhamız olması gereken bakışı atmıştı. O senin halan ve büyük ihtimalle kim olduğunu öğrendiğinde en en büyük düşmanın olacak. Bu tehlikeli kadına karşı gerçekten güçlü müsün Aegon Targaryen? Bizce yeni ve sağlam bir plana gerçekten ihtiyacın var.

 

5- Bu işaretlerin bir anlamı olmalı!

House of Umber’un bir üyesi artık aramızda değil… White Walkers kendisini bu “modern sanat” benzeri duruma alet ederek mesajını kesin ve net verdi. “Ölüm, kaos ve beklemediğiniz bir döngü kapıda… Hazır olun!”

Bu işareti daha önce Walk of Punishment bölümünde, üçüncü sezonda gördüğümüzü de hatırlatmak isterim. Döngü mü demiştim? Buyurun kanıtı.

ve…

Bran Stark, gözleriyle konuşan genç adam!

Jaime Lannister kendinden yeni bir adam yaratmış olabilir. Ancak geçmişti yaptıklarını ne Bran, ne bizler unutmadık. Bran Stark’ın o bakışı belki de yedi sezonu tek bir ima ile özetledi. Gerçi Bran’ın donuk hallerinden, kendinden emin cümlelerinden ve daha fazlasından bu yaşananların olması gerekenler olduğunu anlamamız mı gerek? Bunun üzerine düşünürsek ilerde Bran’ın Jaime’ye teşekkür bile etme durumu olabilir.

Bölüm sonunda mood;

Hadi şimdi şöyle Jon Snow, ne yapacaksın? Pardon pardon, Aegon Targaryen mi dememiz lazımdı? Bizim için alışması zor olacak, seni düşünemiyorum.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.