Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm incelemesi: Bütün mesele en iyisi olmak!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Evet… Beklenen bölüm yayınlandı. Yaklaşık dün geceden beri sosyal medya, sözlükler, forumlar ve daha fazlası Game of Thrones’un final sezonunun üçüncü bölümü The Long Night’ı konuşuyor.  IMDb puanı an itibari ile 9.6 olan bölümü beğenenler kadar beğenmeyenler de var. Doğrusunu söylemek gerekirse seyircinin “hype” durumu o kadar yüksekti ki beklentilerin karşılanmaması fazlasıyla normal diyebilirim. Yine 6-7 madde ile bölümü özetleyeceğim. Söylemeden geçmek olmaz, yazı spoiler içerir. Yazının sonunda ise yine yeni bölüm fragmanı yer alıyor.

1- Ortalık çok karanlık, görmekte biraz zorlanıyoruz!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Bölüm dünyanın her yerinden “Çok karanlık, hiçbir şey göremedik yahu!” eleştirilerini aldı. Bunu elbette “bir anlatım dili, kasveti yansıtacak özel bir ışık çalışması” olarak kodlayabiliriz. Ancak ortalık resmen kaynarken bu kadar karanlığa gerek var mıydı sevgili Game of Thrones sevenler? Neyse ki Bran Stark ve Night King’in bakışmasını net görebildik. Tabii Bran Stark’ın o kadar saat nereye warg’landığını, kuzgunlarla ne gibi işlere imza attığını görsek daha güzel olurdu. Önümüzdeki son üç bölüme bakacağız. Ve umarım iyi bir cevap alırız. Unutmadan, bana sorarsanız Night King’in “tuzla buz” olması konusunda daha duyacaklarımız olduğunu düşünüyorum.

2- Lyanna Mormont, gerçek bir kahramansın!

Game Of Thrones Lyanna Mormont GIF by Vulture.com - Find & Share on GIPHY

Biricik minik Lady’imize veda ettik. Hem de gerçek bir kahraman gibi öldü. Şimdi bu noktada bu anlatımı çok “Hollywood vari” bulmuş olabilirsiniz. Malum, Hollywood sever böyle kahramanlıkları… Ancak duruma daha farklı bir yerden bakacak olursak kendisinin ölümü bence tam olarak böyle olmalıydı. Yaşasa da buna benzer bir anlatımla yaşamalıydı. Kendisine veda etmek benim açımdan üzücüydü, sizi bilemem.

3- Sana veda etmek zor, Friendzone King Jorah Mormont!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

İşte bölümün en güçlü anlarından biri… Jorah Mormont’a veda ettiğimiz o an… Görevini son ana kadar yerine getirdi, Kraliçesini korudu ve misyonunu tamamladı. Kendisini iyi bir askerdi, farklı bir karakterdi ama biz onu “Friendzone King” olarak kafamıza kodladık. Bari adamcağız ölürken bir “I Love You” çıksaydı ağzından be Daenerys !

4- Brienne of Tarth ve Jaime Lannister’dan kılıç show!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Bu ikisinin bir arada olması beni çok farklı hissettiriyor. Gerçekten dizinin ruhuna büyük bir katkıları olduğunu düşünüyorum. Evet Brienne ve Jaime’den bahsediyorum. Beraber savaştılar, adeta sırt sırta verdiler. Bu saatten sonra Cersei Lannister’ın bu cepheden herhangi bir kazanım çıkaracağını düşünmüyorum. Unutmadan söylemek lazım, Night King’in gidişi ile yeni “büyük kötü” Cersei Lannister!

Jaime Lannister Smile GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

5- Sansa Stark ve Tyrion Lannister birliğine hazır olun!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

İkisi çok zorlu bir anda elele verdiler, birbirlerine gülümsediler ve bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sansa, Tyrion’a kimin tarafında olduğu konusunda lafını da etti. O arada Dany’nin sadık hizmetkarı Missandei lafını soktu ama kimin umrunda? Dizide geldiğimiz noktada artık bir Night King tehlikesi yok, ölüler ordusu yok. Tamamen Taht Savaşları’na geri dönebiliriz, öyle değil mi?

6- Jon Snow bu kez sahne senin değil!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Jon Snow bu bölümde tam bir “Düşen Kahraman” pozisyonundaydı. Ne eksik, ne fazla… Zaten kar fırtınasından dolayı görüşünü kaybeden ejderhalar çok bir varlık gösteremedi. Aynı şey  Daenerys Targaryen için de geçerli. Hatta Jon Snow tam ejderhanın önüne geçip intihar edeceği noktada olaylar gelişti zaten… Ne diyelim Jon Snow? İlerleyen bölümlerde sana ihtiyacımız olacak, bunu biliyoruz. Kendine dikkat et.

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Ve…

Her şeyin bittiği yerde, her şey yeniden başlıyor.

Shatter Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Ve ve ve ve Arya Stark… Hançer onun elinde yükseldi, Night King buzlara karışırken bugüne kadar aldığı eğitimlerin neticesini gördük diyebilirim. “Arya nasıl öldürdü yeaa?” diyenlere şunu demek istiyorum. Bu karakter yıllardır bir suikastçı olarak yetiştirildi, yaşadıklarını yazsak zaten ayrıca bir roman olurdu. İlla Jon Snow’un mu öldürmesi lazımdı? Ya da ejderha mı boğazlasaydı neydi yani? Mutlaka ki sekiz sezondur “Ölüler gelecek, her şeyi bitirecek!” cümlesinin altı daha farklı doldurulabilirdi. Ancak burada yine sorun Arya olmazdı. Dizinin bitmesine daha üç bölüm varken “Tahta iyiler geçecek ya çok klişe!” diyenler için de daha önümüzde 250 dakikaya yakın zaman var diyorum. Buyurun bunun altını da siz doldurun.

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Son olarak, bu yüze iyi bakın. Orada olmasının hep bir sebebi vardı!

Season 8 GIF by Game of Thrones - Find & Share on GIPHY

Beric Dondarrion, unutulmayacaksın. Demek ki geri gelmenin sebebi tahminimizden çok daha fazlaymış. İyi ki vardın!


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı