Son zamanların en çok konuşulan mini dizisi: Chernobyl!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Son zamanlarda sosyal medya, sözlükler hatta gazetelerde bol bol bir mini diziden bahsedildiğini görmüş olabilirsiniz. Özellikle 80’lı ve 90’lı yıllarda ülkemizde dahil olmak üzere genç-yaşlı-çocuk herkesin korkulu rüyası olan bir felaketten bahsediyoruz. Belki yaşı yetmeyenlerin bilmediği ve dünyanın bir nevi kaderini etkileyen bu nükleer felaket hakkında kısa bir bilgi ile yazıya girelim.

1- Konu nedir? Ne anlatılmaktadır?

Vikipedi’de verilen kısa bilgi ile konuya girelim.

“Çernobil faciası, Çernobil felaketi veya Çernobil reaktör kazası ya da Çernobil kazası, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali’nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketidir.”

2- Yaşanan bu büyük felaket dünyayı nasıl etkiledi?

Felaket Anları Türkçe 1. Sezon 7. Bölüm “Meltdown in Chernobyl” belgeselini daha detaylı bilgi için izlemenizi önerebilirim. Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Hatta hemen belgeseli buraya ekleyelim.

Buraya şu bilgiyi eklemekte fayda var;

“Rusya, Ukrayna ve Belarus’ta bulunan yaklaşık 5 milyon kişi radyasyon mağduru sıfatıyla devlet yardımı alıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu üç devletin ekonomik göstergelerinin farklı olmasından ötürü eşit bir ekonomik dağılımdan bahsedilemeyeceği gerçeğidir. Çernobil faciasında etkilenen kişi sayısı bilinen verilere göre yaklaşık 8.4 milyon. İstanbul nüfusunun neredeyse yarısına denk gelen bu sayı Ankara nüfusundan hemen hemen 3 milyonluk bir fazlalığa işaret ediyor. Fakat ölümü soluyan kişi sayısını verebilecek bir sayısal karşılık henüz yok. Çünkü radyasyon neslinin sayısını verecek teknolojiyi yakalamaya daha çok var.”

Kaynak: Listelist

3- Bu felaketin etkileri ne kadar sürecek?

Bu felaket tam 11 kuşağı etkiledi. Yani etkileri en az 2056 yıl daha sürecek. Ve maalesef bu felaketin etkileri ile en az 240.000 yeni kanser vakasının ortaya çıkacağı da söyleniyor.

4- Yaşananlarla alakalı Greenpeace’in yayınladığı yazıyı okudunuz mu?

Yazının dikkat çeken yerini sizinle paylaşalım,

“22 Aralık 1988 tarihinde Sovyet biliminsanları, reaktörü kaplayan lahtin yalnızca 20 ila 30 yıllık bir ömre sahip olacak biçimde tasarlandığını açıkladı. Nükleer kazadan üç sene sonra, Sovyet hükümeti Çernobil Nükleer Enerji Santrali’ndeki beşinci ve altında reaktör ünitelerinin kurulumunu durdurdu. Uluslararası müzakerelerden sonra, kazanın üstünden 14 sene geçmişken, 12 Aralık 2000 tarihinde kompleks tamamen kapatıldı.”

Devamını ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

5-   Diziye dönelim… Ülkemizde hangi kanalda “resmi” olarak  yayınlanmaktadır?

Chernobyl, 7 Mayıs’ta başladı ve beş bölümlük bir mini dizi… ABD’den 24 saat sonra her salı akşamı saat 22.00’de beIN SERIES DRAMA’da yayınlanıyor. Eski bölümlere beIN CONNECT’ten ulaşılabiliyor. Beş bölümlük mini dizi 4 Haziran’da final yapacak.

6- Dizinin başrollerinde kimler yer alıyor?

Jared Harris, Stellan Skarsgård, Jessie Buckley, Adam Nagaitis ve Emily Watson başrollerde yer alıyor. Dizinin yönetmenliğini ise Johan Renck yapıyor. Senaristi ise Craig Mazin…

7- Konuyla alakalı okumanız gereken Ekşi Sözlük entry’leri…

Mutlaka göz atmanız gereken beş entry burada sizinle paylaşalım.

**Celikber isimli kullanıcının entry’si (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

**Sorg isimli kullanıcının entry’si (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

**Tiger Mountain Peasant Song isimli kullanıcının entry’si (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

**Keltox isimli kullanıcının entry’si (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

** Gibritian isimli kullanıcının entry’si (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

8- Dizi neden bu kadar sevildi?

Dizi anlatımı açısından “docu-drama” yani “belgesel-drama” diyebileceğimiz tarzda ilerliyor. Ancak burada ciddi bir senaryo başarısı var. İzlediğimiz şeyin gerek görsel, gerek sözel olarak yaşattığı duygular kimi zaman anksiyete yaratıyor, kimi zaman öfkeye neden oluyor, kimi zaman gözlerimizin nemlenmesine engel olamıyoruz. Bununla beraber oyunculuklar işi kesinlikle tahminimizden çok daha fazla ileri taşıyor. Chernobyl IMDb’de uzun bir süre “En Çok Oylanan Diziler” listesinde birinci sırada yer aldı. Şimdilerde ise dördüncü sırada yer alıyor. IMDb puanını çok dikkate almayan biri olsanız bile bu önemli bir gelişme… Kısa sürede bu kadar büyük bir başarı… Gerçekten alkışlanması gerekiyor.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.