2019’un ilk altı ayında ülkemizde popüler olan 10 yabancı dizi!

4 dakikada okuyabilirsiniz

On sene öncesine kadar hayatımıza kaç tane terim girdi? Şöyle bir düşününce sadece izleme alışkanlıklarımız bile değişti. “Binge watch, stream, Youtube, Digital Projeler” sadece ilk anda aklımıza gelenler… Artık telefon dair olmak üzere istediğimiz her yerden dizi izleyebiliyoruz, kimimiz bunun için üyelik satın alıyor, kimimiz ise “korsan” yolları tercih ediyor. Televizyonun etkisinin tamamen bittiğini söylemek zor ancak yabancı dizi izleyenler için televizyon ekranı pek çekici değil… Ekrana yansıtılan bilgisayar ekranları, tabletler, bilgisayarlar derken seçeneğimiz çok… Yazıda ülkemizde bu yılın ilk altı ayında popüler olan yabancı dizilerden bahsettik.

Kısaca notlar

**Netflix ve BluTV dizilerinin birçoğu bu listede yok. Gerek yeni sezonlarının ilk altı ay içinde yayınlanmaması, gerek “ücretsiz hesap” oluşturabilme alternatifi, gerek çoklu hesap kullanımı derken belli bir alışkanlık oturmuş görünüyor.

**Dünyayı kasıp kavuran dizilerin birçoğu popülerlik alanında ülkemize uğramamış. Hala beş ya da altı sene önce sevdiğimiz dizileri izlemeye devam ediyoruz.

**Süper kahraman dizilerinin yıldızı hafiften sönmeye başladı. İlk on listesinde herhangi bir süper kahraman dizisi göremiyoruz.

1- Game of Thrones

IMDb puanı: 9.4

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT

Editörün notu: Final sezonu o kadar çok tartışıldı ki “Keşke bugünleri görmeseydik!” diyenleri sayısı oldukça fazla… Şimdilerde “Long Night” adıyla yayınlanacak spin-off’un hazırlıkları başladı. Her şeye rağmen geçirdiğimiz güzel günler için teşekkür ederiz Game of Thrones!

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 3,111,948

2- Chernobyl

IMDb puanı: 9.5

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT

Editörün notu: 1986’da yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen büyük bir felaket… HBO bu beş bölümlük diziyle çıtayı öyle bir yere taşıdı ki kolay kolay rüzgarı dinecek gibi değil.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 468,441

3- Vikings

IMDb puanı: 8.6

Ülkemizde resmi yayın organı?: TLC – DMAX

Editörün notu: Kimilerine göre son zamanların en iyi dönem işi, kimilerine göre harika bir macera dizisi! “Ragnar’dan öncesi ve sonrası olarak diziyi ikiye ayıralım!” diyenler de çok… Altıncı sezon ise son sezonu olacak.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 165,645

4- The Big Bang Theory

IMDb puanı: 8.2

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT

Editörün notu: Ekran klasiklerinden biri olan The Big Bang Theory’ye bu yıl veda ettik. Finali Game of Thrones zelzelesinden dolayı çok konuşulmadı. Ama sevenleri arkalarından epey üzüldü.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 96,527

5- True Detective

IMDb puanı: 9.1

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT

Editörün notu: Çok eleştirilen ikinci sezondan sonra merakla beklenen üçüncü sezon izleyiciyi ikiye böldü. Kimilerine göre dahice, kimilerine göre fazlasıyla sıradandı. Sadece Mahershala Ali’nin performansı için bile izlenir diye düşünüyorum.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 90,984

6- Supernatural

IMDb puanı: 8.5

Ülkemizde resmi yayın organı?: FX

Editörün notu: Bir efsanenin daha sonuna geliyoruz. Önümüzdeki sezon final sezonu olacak ve neredeyse hayatımızda on beş senedir olan Winchester kardeşlere veda edeceğiz. Bir dönemin sonu diyebiliriz.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 76,135

7- The 100

IMDb puanı: 7.7

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT

Editörün notu: Özellikle genç kitlenin favorisi olan dizilerden biri… Altıncı sezonu çok beğenildi, karakter gelişimleri ise hayranlarının odak noktası diyebiliriz.

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 66,961

8- The Blacklist

IMDb puanı: 8.1

Ülkemizde resmi yayın organı?: Netflix / D-Smart

Editörün notu: James Spader’ın tek başına oyunculuk dersi verdiği, aksiyon-drama sevenler için harika bir hikaye! Özellikle “binge-watch” yapmak için fazlasıyla ideal!

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 61,077

9- Black Mirror

IMDb puanı: 8.9

Ülkemizde resmi yayın organı?: Netflix

Editörün notu: Son sezonu çok eleştirildi ama ona rağmen ülkemizdeki popülerliğini yitirmedi. Dünyanın diğer taraflarında olduğu gibi bizim buralarda da “Netflix bu diziyi öyle böyle bozmadı!” diyenler çoğunlukta…

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 58,279

10 -Shameless

IMDb puanı: 8.7

Ülkemizde resmi yayın organı?: Digitürk / beIN CONNECT/ BluTV

Editörün notu: Fiona ayrıldı, Jimmy yok. Mike geri dönüyor. Dokuzuncu sezonu diğerleri kadar çok sevilmedi ama Shameless yoluna emin adımlarla devam ediyor. Üstelik ülkemizdeki uyarlaması sadece iki sezon tutunabilmişken onuncu sezon kapıda…

TürkçeAltyazı verilerine göre altyazı indirilme sayısı: 54,080

Altyazı rakam verileri turkcealtyazi.com‘dan alınmıştır.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.