Behzat Ç.’nin geri dönüşü nasıl oldu?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Kimimizin ilk, kimimizin son gençliğine denk geldi Behzat Ç… 19 Eylül 2010’da ilk bölümüyle yayınlanmıştı, neredeyse 10 sene  olmuş. Altı yıl öncede televizyon ekranlarına veda etmişti. O süreçte herkesin dilinde bir “İnternette yayınlansa da izlesek, bip’li sahneler olmasa da izlesek, bölümler iki saat olmasa da izlesek!” muhabbeti vardı. İşte o gün geldi, Behzat Ç. BluTV’de, yaklaşık 45 dakika, sansürsüz!

Hayalet ve Behzat’ı yanyana görünce yüzümüzde oluşan gülümsemeyi durduramadık. “Harun nerede, Harun nerede?” diyenler için kısa bir magazinel bilgi verelim. Vakti zamanında Erdal Beşikçioğlu ve Fatih Artman arasında yaşanan bazı problemler nedeniyle Harun karakterinin diziye dönmesi imkansıza yakın… Neyse diziye geri dönersek söylenecek belli başlı birkaç şey var. Bu on sene içinde değişen insan profillerinin yüzümüze tak tak vurulması, olayların kanırtmadan hızlı şekilde gelişmesi ve dizinin iyi takipçilerinin minik ayrıntılardan “Bu Ercüment’in işidir!” diye en başından konuya ısınması tam tadında detaylardı.

Dizi özellikle sosyal medya ve Ekşi Sözlük’te son iki gündür en çok konuşulan konular arasında… Bunun böyle olması normal, hem yerli dizi tarihimizde çok sık yaşanan bir geri dönüş hikayesi değil bu, hem de Behzat Ç. hikayesiyle izleyicinin gözünde ayrı bir yerde. Eleştiriler ise bu noktada ikiye bölünmüş durumda; kimisi çok beğendi, kimisi fazlasıyla eksik buldu. Burada durup düşünecek olursak Game of Thrones’u bile yerden yere vurduğumuz bir noktada Behzat Ç.’nin eleştirilmemesi imkansız olurdu. Bir de bu her zaman böyledir, eski haliyle hatırladığımız bir şeyi yeni haliyle kabullenmemiz vakit alır. Ayrıca bu noktada yaş profili de çok önemli… Diziyle daha önce hiç tanışmamış yeni nesil izleyici “Bu ne ya Gerçek Kesit oyunculuğu, anca küfür ediyorlar!” yorumunu çoktan diziye yapıştırdı bile…

Canan Ergüder’in yani Savcı Esra’nın göründüğü sahne bence bölümün en kilit ve en etkileyici noktasıydı. Behzat’ın üç sene öncesini hatırlamaması, o sırada neler yaşandığı ve “kafayı kırmak” konusunda nerede son noktaya geldiğini merak ettirdi. Deliliği ile barışmış bir adamın böyle yaşamaktan mutlu olduğu anlarını gördük. Tabii yaşananlar neticesinde gerçekliğe geri dönüşünün ne kadar sancılı olacağı, gerçeklikle barışıp-barışmayacağı konusu dizinin trafiğini canlı tutacaktır.

Lafı daha uzatmadan, çok spoiler vermeden ya da dizi özeti yazar gibi yazmadan konuyu kısa tutayım. Özlemiştik, iyi ki geri döndün Behzat Ç… Senden sonra neler izledik, neler geçti gitti. Kaç hikaye ile tanıştık? Kaç hikaye ile küstük? Hayatımızdan kimler geldi geçti? Bunların cevaplarını verirken elbette bazen canımız yanıyor, bazen keyifleniyoruz. Ve eski bir dostu belki de neredeyse bıraktığımız yerde bulduğumuz için seviniyoruz. Ve Pilli Bebek’i yeniden dinlemeye başlıyoruz belki de…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı