Konu yeniden gündemde: Netflix, Youtube, BluTV ve diğer digital platformlara sansür mü geliyor?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Yaklaşık bir yıl önce bu konu yine gündeme gelmişti. Digital platformlara, ücretini ödeyip izlediğimiz şeylere sansür mü geliyordu? O dönem hazırladığımız habere buradan bakabilirsiniz. Bugün aynı konu yeniden gündeme geldi. Sosyal medya, sözlükler ve haber siteleri yine “Sansür geliyor!” başlığında haber yapmaya başladılar. Aslında durum öyle mi? Yoksa başka bir durum mu var?

Durum aslında kısaca şöyle… Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni bir düzenleme getirdi. Bu durumda ne olacak? İnternet üzerinden yayın yapan televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil olacak. Söz konusu kurumlar yurtdışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı. Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.” Resmi Gazete’de yayınlanan konuya buradan bakabilirsiniz.

Yani şu an için içeriklere gelen bir sansür bulunmuyor.  Netflix, BluTV ya da diğer digital platformlardan, resmi sosyal medya kanallarından bir açıklama gelmedi. Ancak ilerleyen günlerde bununla alakalı bir gelişme olur mu? Onu hep birlikte göreceğiz.

Güncelleme: Konuyla alakalı yeni gelen bilgileri ise buradan okuyabilirsiniz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.