Alman yapımı dizi izlemek isteyenler için farklı öneriler!

5 dakikada okuyabilirsiniz

Şöyle geriye dönüp baktığımızda “yabancı dizi” deyince akla New York’un karlı sokakları, Baltimore’un kaos hâkim meydanları ve zengin Beverly Hills evleri geliyordu. Ancak bildiğiniz gibi değişmeyen tek şey değişimdir. Amerika’nın uzun yıllar boyunca domine ettiği dizi piyasası geçtiğimiz on yılda kabuk değiştirdi. Netflix, Hulu, Amazon Prime ve farklı platformların bu yarışa çok farklı hikayeler, temalar ve isimler katması ile dizi coğrafyasının alanı genişledi. İngiliz dizilerinin “karizma” farkıyla ön plana geçtiği bu yarışta, İskandinav tarafından gelen Nordik esintisi akıl dolu ve sert hikayeleriyle bilhassa profesyonel dizi izleyicisinin algısını bambaşka bir yöne çekti. İspanyollar ve İtalyanlar suç dramaları ile spot ışıklarını üzerine çekerken, Fransızlar felsefi boyutuyla ön plana çıkan dizilere imza attılar. Bu süreçte Almanya’nın bu yarışa katılmaması beklenemezdi. Ve Almanlar’ın her konuda en iyiyi hedefleme güdüsünden dolayı izleyicinin beklentisi de fazlasıyla büyüktü. Beklenti karşılandı, ortaya tabir-i caizse “Nefis!” diyebileceğimiz işler çıktı. Henüz izlemediyseniz listenize almanız için aşağıdaki listeye göz atmanızı öneririm.

1-Dark

Dark Season 1

Netflix’in son zamanlarda en çok konuşulan, en çok “kafa yakan”, belki de en farklı işlerinden biri… Dark, felsefi göndermeler içeren senaryosu, fizik kanunlarına ve bilimsel bulgulara yer veren hikayesi, oyuncularının kattıkları ve hali hazırda bol bol kafa karıştıran atmosferi ile ilk sezonuyla kendini çok farklı bir yere konumlandırdı. Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi olan Dark, zamanda yolculuk temasını bir kasabada yaşayan “sıradan” insanların hikayesiyle öyle bir noktada birleştirdi ki ortaya izlemeye doyulmayan bir seyirlik çıktı.

2- Babylon Berlin

40 milyon Euro’ya yakın bütçesi ile Almanya’nın en pahalı prodüksiyonu, 1920’lerin Almanya’sını anlatan en başarılı hikayelerden biri… Birçok ülkenin ilk sezon yayınlanırken yayın haklarını satın aldığı, “İlham verici ve zekâ dolu bir hikâye” olarak adından bolca bahsedilen Babylon Berlin dönemin ruhunu ve politik zeminini son derece iyi anlatıyor. Böyle söyleyince aklınıza belgesel tadında bir dizi gelmesin; insan ilişkilerinden tutun, dönemin şaşalı yaşam tarzına kadar birçok detay da Babylon Berlin’in hikayesinin en büyük kozlarından biri… “Hitler öncesi Almanya’da insanlar nasıl yaşıyordu, ortam nasıl şekillenmişti?” diye merak edenlerin özellikle ilgisini çekebilecek ayrıntılara sahip dizi iki sezon yayınlandı. Sekiz bölüm olması beklenen üçüncü sezonun başlangıç tarihi ise henüz belli değil.

3- Deutschland 83

Batı Almanya-Doğu Almanya arasında yaşananlar, soğuk savaş dönemi ve ajan Martin Rauch’un başından geçenler… Özellikle döneme ilginiz varsa izlemeniz gerekenler arasında yer alan Deutschland 83, sekiz bölümlük bir dizi… “İstihbarat nedir? Nasıl yapılır?” sorusuna kimi zaman sert, kimi zaman fazlasıyla gerçekçi cevaplar veren dizinin tarihi ayrıntılar ve detaylarla da izleyicisini bilgilendirdiğini söyleyebiliriz.

4- You Are Wanted

“Lukas Franke’nin sıradan bir hayatı vardır. Ailesi, arkadaşları ve onu tanıyan herkesle ilişkisi mükemmele yakındır. Bütün kişisel bilgileri bir siber saldırı sonucunda ele geçirilene ve adı bir eko terörizm saldırısında karışana kadar…” Bir Amazon dizisi olan ve ülkemize ismi “Zanlı” olarak çevrilen You Are Wanted, Amazon’un ilk Alman yapımı dizisi… Benzer birçok hikâyeyi daha önce izlemişsiniz hissiyatı veren “Masum bir adamın masum olduğunu ispat etmeye çalışmasının hikayesi” olan You Ara Wanted çok yeni bir şey vaad etmiyor olsa da dönemin yükselen Alman dizileri furyasında yerini aldı. Başrolünde yer alan Matthias Schweighöfer’ın performansı da diziyi izleyenleri memnun etti diyebiliriz. Özellikle suç draması sevenlerdenseniz göz atabilirsiniz. Dizinin jeneriğinin True Detective benzemesinin (hatta aynısı) çok konuşulan detaylardan biri olduğunu da notlarımıza ekleyelim.

5- 4 Blocks

Mafya hikayelerini seviyor musunuz? Eski hayatını bir kenara bırakıp yeni bir hayat kurmak isteyen bir adamın hikayesi ilginizi çeker mi? Eğer bu iki soruya cevabınız “Evet! ise on iki bölümlük 4 Blocks’a bir şans vermek isteyebilirsiniz. Arap çeteleri ile kanlı ve sert bir savaşın içinde olan Tony’nin ve etrafındakilerin hikayesini anlatan dizi, çok konuşulan İtalyan dizisi “Suburra” ile çok benzetildi. Suç, entrika ve aksiyon dozunu izleyiciye güzel bir şekilde harmanlayıp sunan 4 Blocks’u son dönemlerde izlenmesi gereken suç dramalarının içine rahatça ekleyebiliriz. “Soğuk bir haftasonunda izlenmesi gerekenler” listenizde kendisine bir yer açabilirsiniz.

6- Unsere Mütter, Unsere Väter

2013 yılında yayınlanan ve hala konuşulan bir dizi, Unsere Mütter, Unsere Väter… Üç bölümlük bir mini dizi olan ve ismi “Generation War” olarak çevirilen dizi İkinci Dünya Savaşı’nı Almanların bakış açısı ile seyirciye aktarıyor. Savaşa giden beş arkadaşın Christmas akşamında geri dönmek üzere birbirlerine söz vermesi ile başlayan hikâye, dönemde yaşanan zorlukları, acıları, acımasızlığı ve insanların gözünden savaşı sert ve etkileyici bir dille anlatıyor. Döneme ilginiz olsun ya da olmasın, Unsere Mütter, Unsere Väter tarafsıza yakın anlatımıyla kesinlikle dizi seven herkesin izlemesi gereken bir yapım… Yükselen Alman dizileri furyasından yeniden popüler olan diziye bir şans verip, listenize eklemenizi şiddetle önerebilirim.

7- How to Sell Drugs Online (Fast)

Her bölümü yaklaşık otuz dakika olan ve ikinci sezonu onayını alan dizi gerçekten harika! Yedi bölümlük ilk sezon gençlik dizisi gibi görünse de aslında gayet yetişkinlere uygun bir dizi… Üstelik müzikleri ve kurgusu ile son derece keyifli bir seyirlik sunuyor. Yani başına oturduğunuz zaman bitirmeden kalkmanız biraz zor!

8- Dogs of Berlin

Henüz ikinci sezonu hakkında bir bilgimiz olmayan Dogs of Berlin, ilgi çekici bir konuya ve hızlı bir kurguya sahip… “Dogs of Berlin, modern Berlin’in yeraltı dünyasında işlenen suçları konu alan yeni bir gelirim dizisi. Hız, tempo ve gerilimin yanı sıra duygusal öğeleri de içinde barındıran gerçek bir yapım.” diyebiliriz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.