Mutlu Son Mu? O da Ne?

3 dakikada okuyabilirsiniz

 

Tecrübesizlikten olsa gerek çılgın oğlan kızın gözlerinin içine bakıp “ölüm bile bizi ayıramaz” dedi. Kaç defa öldü ki? Bunu nerden bilebilirdi. Kız, esas oğlanın gözlerinin içine bakıp duygusallaştı. Deli oğlan hiç ölmediği için geniş geniş konuşuyor. Kız da bir anda anasından, babasından görmediği şefkati oğlanda gördüğü için gözyaşları sel oluyor akıyor. “Durun bu böyle olmaz” diyerek sahneye dalmak istiyorum. Ayakları yere basan bir hikaye olmasını için “ne Mahmut Abi, ne de Aynur Teyze, bizi sadece ölüm ayırır bebişim” demesi gerekiyor. Kızın da “ay ne kadar realist sevgilim var” diyip bir kez daha aşık olması gerekiyor. Tabi ki söz konusu Türk televizyonları olunca durum böyle olmuyor. Süper kahraman, bilim kurgu, aksiyon gibi eksiklerimizi genel olarak süper aşıklarla gideriyoruz.

Ülkece çok aşığız sevgili okur. Amerikan’dan sonra en çok dizi ihraç eden ikinci ülke olduğumuzu düşünecek olursak, bütün dünya bizi aşktan ölüyor sanıyor. Tam bir aşk memleketi olarak ihraç ediyoruz kendimizi. Fakat durumun hiç dizilerdeki gibi ilerlemediğini hepimiz biliyoruz. Burası aşıklardan ziyade ayrılıklar memleketi, burası mutlu sonların masal olduğu bir memleket değil. Çoğu kimse asgari ücret  ve ağır çalışma şartları yüzünden aşık olmaya vakit bile bulamıyor.  Metrobüsler olmasa çoğu vatandaşımız karşı cinse temas etmeden ölmüş olacak. Bu gerçeklik televizyona yansımıyor. Televizyon bizi anlatmıyor. Yahut çok yanlış anlatıyor.

Gerçekliğe bir an olsun yakalamış olan senaristlere selam ederek, Türk televizyonlarında ölümün keskin bir biçimde ayrıldığı çiftleri listeledim. Tabi ki sadece aklıma gelenleri yapabildim. Bu listenin “ölümsüz” bir hal alması için sizden gelenleri listeye ekleyeceğimden hiç şüpheniz olmasın.

 

Adını Feriha Koydum

Zengin çocuk, fakir kız gibi alışkın olmadığımız bir konusu vardı. Bizi ters köşe yapmıştı. Sonunda ise hiç bir şey beklediğimiz gibi olmadı. Feriha için bir final olsa da Emir kendi yolunu seçti. Emir’in yoluna ise reyting engelli çıktı. “Gittiğin yol yol değil evlat” diyerekten o yolu da kapattı.

 

Aşk-ı Memnu

Bu aşkın sonunun iyi olmayacağını zaten biliyorduk. Çünkü kitabını okumuştuk. Zaten kitabı olsa da olmasa da Türk dizilerinin en güzel tarafı hiç spoiler tehlikesi olmaması olabilir. Çünkü izleyen herkes ne olduğunu bile bile izliyor. Velhasıl kelam garip bir dizi kültürümüz var. Sadede gelecek olursak, Bihter aşkının mı yoksa takıntılarının mı kurbanı oldu bilinmez. Sonunda mutlu olamadığı kesin.

 

Ezel

Ezel, Türk televizyonun mihenk taşlarından bir tanesidir. “Ben sadece belgesel izliyorum” diyenler bile diziyi soluksuz izlemiştir. Yıllarını oyunculuğa vermiş Tucel Kurtiz’le Türk halkının tanışmasını sağladı. Hatta öyle bir noktaya geldi ki Tuncel Kurtiz artık Ramiz Dayı olarak anılmaya başlandı. Kendisinin adını bu kadar geçirmişken özlediğimizi de belirtelim. Ezel’in de sonunda aşıklar kavuşamamıştı.

 

Menekşe ile Halil

Kıvınç Tatlıtuğ’nun hayatımıza kesin olarak kazınacağını Menekşe ve Halil’le anladık. Artık ülkemizde “Kıvanç kadar yakışıklı” “Kıvanç kadar seksi” gibi ölçü birimleri olmaya başlamıştı. Kıvanç Tatlıtuğ artık sadece bir yakışıklı oğlan değil. Yakışıklılık için ölçü birimiydi. O değil de Menekşe ile Halil’in sonu gerçekten ağlatmıştı.

 

Yaprak Dökümü

Bana göre bir ölümsüz eseri öldürmek için yapılmış bir diziydi. Reşat Nuri Güntekin acaba kitabı yazarken hiç aklından bugünler geçmiş miydi? Bu sorunun cevabını hiç bir zaman alamayacağız. Öte yandan şahsi fikrim bir yana ülke genelinde herkes en az bir kere Yaprak Dökümü hakkında “çok uzattılar abi” demiştir. Ali Rıza Bey sonunda tabi ki öldü.

 

Dudaktan Kalbe

Burada ölüm yok. “Benim olacaksın ya da kara toprağın” sözünün belini büktüler ve esas kızımız dizinin kötü adamıyla evlendi. Çok eski olduğu için diğer detayları hatırlamakta zorluk çekiyorum. Ancak zamanında Dudaktan Kalbe fanları bu durumdan hiç memnun olmamışlardı. Kendilerini aldatılmış ve terk edilmiş olarak hissettiler.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı