Sosyal medya yeni sezonun çiftlerini pek sevmedi mi?

3 dakikada okuyabilirsiniz

2019-2020 sezonu açılalı yaklaşık 3 ay oldu. Bu süreçte (aslında çok kısa olsa da) diziler bitti, başladı. Devam edenlerden de bitenler oldu, yeni başlayıp çabucak kontak kapatan da oldu. Somera’nın son dört haftalık (bir aylık verilerine bakacak olursak) Eylül’den bu yana bildiğimiz ve uzun süredir tanıdığımız çiftler konuşuluyor. Hani eskiden o tek bölümle ortalığı bir anda sallayan çiftler vardı ya, sanki onlar şimdilik pek ses vermiyor gibi…

Somera’nın son dört haftalık konuşulanlarına bir bakalım.

 

Aralarında en yeni diyebileceğimiz çift Afili Aşk’ın sevilen çifti AyKer… Çukur’un yeni çifti AzKar için de “dizi tanıdık, kendileri ile yeni yeni tanışıyoruz.” diyelim hadi… Ancak yeni hikayelerin çiftlerinden, hikayelerinden ya da etkileşimlerinden bahsetmek şimdilik pek mümkün değil gibi görünüyor. Bununla beraber şunu da eklemek lazım; bu sonuçlar reytingleri çok fazla etkilemiyor olabilir. Ancak dolaylı yoldan etkilemediğini, seyirci de bir algı yaratmadığını söylemek de olmaz. “Nasıl?” diyeceksiniz.

Bu noktada dizilerin reyting karnesinden de bahsetmek lazım… 18-24 Kasım Haftalık Reytinglerinin ilk on sıralamasında bulunan diziler şöyle;

Kaynak: Dizisi

Yukarıda gördüğümüz çiftlerden ise Çukur ve Hercai’nin ilk on sıralamasında yer aldığını görüyoruz.  Diğer diziler ise daha çok hikayeleri ile ön plana çıkan ya da belirli-başlı çift (ship) mevzusunu aşmış diziler… Örneğin Bir Zamanlar Çukurova’da işler biraz daha farklı noktaya kaydı, Kadın’da ise başlangıçtan çok daha farklı bir hikaye izliyoruz. Yasak Elma’nın ise ilişkiler ağı başlı başına bir yazı hatta inceleme konusu… Yılın en çok sevilen yeni dizisi Mucize Doktor ise son zamanların en ilham verici işlerinden biri diyebiliriz.

Yeni favori var mı?

Yazının başlığına dönecek olursak… Acaba izleyicinin ekseni mi kaydı? Yoksa sezonun yeni dizileri izleyici ile pek buluşamadı mı? Burada bana soracak olursanız her iki sorunun da cevabı “Evet.” Hali hazırda bir kitlesi olan Kuruluş Osman, yeni sezonun en çok sevileni Mucize Doktor ve öyle ya da böyle ekrana farklı bir renk getiren Kuzey Yıldızı: İlk Aşk dışında en çok reyting alan on diziden yedisi geçtiğimiz sezonun dizileri olarak göze çarpıyor. İlk yirmi sıralamasına bakacak olursak da 14. sırada Ferhat ile Şirin’i, 18. sırada Azize’yi ve 20. sırada Güvercin’i görebiliyoruz. İlerleyen haftalarda bu durum değişir mi? İzleyip göreceğiz. Ancak şu an zinciri kırmaya en yakın aday Ferhat ile Şirin gibi görünüyor. İlerleyen haftalarda başlayacak olan Sefirin Kızı ve Doğduğun Ev Kaderindir ise ortalığı hareketlendirecek gibi duruyor.

Ne diyorsunuz? Ne de olsa 1 milyon tweet atılan günleri de gördük, sosyal medyayı adeta durduran dizileri tecrübe ettik.  Sizce seyirci aynı şeyleri izlemekten mi sıkıldı? Yoksa farklı oyuncularla yaratılan aynı çiftlerin hikayeleri mi artık dikkat çekmiyor? Ya da 120 dakika bir diziyi anı anına takip etmek artık kimsenin dikkatini çekmiyor mu? Ya da 2020’nin yeni hikayeleri seyirciyi avcunun içine alır mı diyorsunuz? İzleyip göreceğiz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı