Azize; var olanlar, olması gerekenler ve diğerleri…

7 dakikada okuyabilirsiniz

Azize dizisi geçtiğimiz haftalarda yayın hayatına başladı. Reytinglerde umulanı ve hak ettiğini daha tam alamasa da belli bir izleyici kitlesi de edinmiş durumda…

Azize; bir intikam hikayesi. Ailesini Alpan ailesi yüzünden kaybetmiş Melek’in –şimdiki adıyla Azize’nin- intikamını izliyoruz. Bu intikamı izlerken, yer yer Azize’nin geçmişine gidiyoruz. Yer yer “kötü” Alpan ailesinin sırlarını öğreniyoruz. Geçmişte yolları kesişmiş Alpanlar ve Azize’nin gelecekte neler yaşayacağına şahit olmaya çalışıyoruz.

Azize karakterini genç ve kendini sürekli yenileyen, geliştiren, başarılı oyuncu Hande Erçel canlandırıyor. Partneri ise yine genç, başarılı ve izlemekten aşırı keyif aldığımız, ekranlara çok yakışan Buğra Gülsoy. Öncelikle söylemeliyim ki; ikilinin enerjisi muhteşem… Partner olacaklarını ilk duyduğumda, iki oyuncuyu da çok sevdiğim halde “Uyumlu olabilecekler mi acaba?” diye düşünmüştüm. Ama ilk fotoğraflar ve fragmandan sonra , “ekranların yeni efsane çiftine merhaba diyoruz sanırım…” dedim. Azize ve Kartal ikilisi gerçekten ekranların efsane çiftlerinden olmaya aday bir çift. Ona da değineceğim ilerleyen satırlarda.

Azize, Hande Erçel ve Buğra Gülsoy dışında da çok başarılı ve kalabalık bir casta sahip. “Şampiyonlar ligi” denilebilir sanırım dizinin castı için. Çok deneyimli oyuncular yanında, genç yetenekleri izlemek de oldukça keyifli…

Azize nasıl bir dizi?

Hikayenin çıkış noktasına gelirsek eğer; konuyu “intikam” olarak tanımlarsak çok bilindik bir konu olduğunu düşünebiliriz. Ancak intikamın evrilişi, Azize’nin hayatı boyunca yaşadıkları, diğer karakterlerle kurulan bağlantılar derken gerçekten oldukça geniş bir hikayesi var. Bu hikaye izleyiciyi oldukça meraklandırıyor. Kısaca karakterlerden topluca bahsetmek istiyorum hikayeyi anlatarak. Hem izleyenlere neler izlediğimizi hatırlatır, hem de izlemeyip izlemeyi düşünenler için bir özet niteliği taşır.

Azize, asıl adıyla Melek, babası polis olan kızımız. Babasını İskender Alpan bir operasyon sırasında öldürüyor. Babası Mehmet komiser, o operasyona güvendiği adamı Okan ile gidiyor sadece. Çünkü polis teşkilatı içinde Alpan ailesi için çalışan birileri olduğunu düşünüyor. Ama bölümler içinde öğrendik ki, o Alpan ailesi için çalışan kişi Okan. Operasyonu onlara haber vererek Mehmet komiserin şehit olmasına neden oluyor. Bu ayrıntıyı Azize bilmiyor, ne zaman ve nasıl öğrenir merakla bekliyoruz. Şu an çok güvendiği Okan, o zaman onun en büyük düşmanı olacak.

Alpan ailesine geri dönersek eğer; İskender Alpan bizzat Mehmet komiseri öldürüyor, bunu üzerine alacak bir sürü adamı olmasına rağmen, o adeta polise meydan okumak istediği için bizzat Alpan ailesinden birini yani oğulları Balkan ya da Kartal’dan birini hapse göndermek istiyor. Buna başta Kartal gönüllü olsa da İskender, Balkan’ı hapse göndermeyi uygun görüyor. Böylece Balkan’ın 18 yıllık hapis hayatı başlıyor. Balkan zaten normal olmayan bir karakter iken, hapiste iyice psikopata dönüşüyor. Azize’nin bu sefer de kardeşinin dövülerek bitkisel hayata girmesine neden oluyor. Azize’nin Alpan ailesine asıl bilenmesi de buradan sonra başlıyor zaten. Elinden babası alınmış, annesi doğumda ölmüş, tek sahip olduğu kişi kardeşi Yiğit, o da gözlerinin önünde kayıp gidiyor.

Hikayenin geçmişi genel olarak bunlardan ibaret, gelelim şimdiye… Aslında izlediğimiz hikaye tam da burada başladı. Balkan’ın hapisten çıktığı gün Okan, onu vurmak için nişan aldığında kurşun Kartal’a geldi. Hapishaneye aşı yapmaya giden Azize ile Alpan ailesinin yolu Kartal’ı iyileştirirken kesişti böylece. Hapishane bahçesinde Azize’nin ilk müdahalesi sayesinde iyileşen Kartal, tabii ki Azize’yi orada bırakmadı, özel hemşiresi olarak konağa getirdi. Azize, intikam planını uygulamak için bir yol buldu böylece. Öncelikli hedefi, tabii ki babasının katili olduğunu düşündüğü ve kardeşinin darp edilerek bitkisel hayata geçmesine neden olan Balkan’dı. Hastanede zehri vücuduna enjekte edemeyince, evde bunu yapmak için yollar aradı. Balkan da Azize’ye asılarak bu yolu kolaylaştırdı bir nevi. Ve ilk bölümün sonunda Azize, ona tecavüz etmeye çalışan Balkan’ı makaslayarak komaya soktu.

Seyircinin ilgisini çekenler neler?

Azize’yi orada gören bir kişi vardı; o da Balkan’ın karısı Yıldız. Hikayenin bu kısmı da oldukça ilgi çekici. Çünkü Yıldız ve Balkan, maalesef sadece aileleri birleşsin diye evlendirilmiş kişiler. Öyle ki sırf çocuk yapması için, bir cinsel obje olarak Yıldız, hapishaneye Balkan’ın yanına gönderilmiş. İki tane de çocukları var; Kuzey ve Selin. Ne Balkan çocuklarını tanıyor ne de çocukları onu. Hatta şöyle ki; Kuzey Balkan ve Yıldız’ın çocuğu bile değil, Tuna’nın oğlu. Tuna da İskender’in kız kardeşi yani Kartal’ın halası. Kuzey’in onun oğlu olduğunu sadece Tuna ve Yıldız biliyordu. Son izlediğimiz bölümle birlikte bu sırlarına Azize de ortak oldu. Bu sır yakın zamanda açığa çıkacak gibi duruyor. Sır açığa çıktığında Kuzey ne yapar, kestirilmesi mümkün değil. Çok sevdiği annesi ve büyük halasının onu yalanlarla büyüttüğüne üzülmesi bir yandan, Balkan’ın gerçekten onun babası olmaması sevineceği ufak bir nokta olur buna eminim.

Emin olduğum bir başka şey de; Kuzey’in yanında Azize olacak. Daha şimdiden Azize ile sırlar paylaşıyorlar zaten. Azize’nin Balkan’ı komaya sokan kişi olduğunu bilen birkaç kişiden biri Kuzey. Azize, Kuzey’de kardeşi Yiğit’i görüyor. Hatta izleyenler olarak başta Kuzey’i Yiğit’in ikizi olarak da düşünmüştük. Çünkü Yiğit’in ikizi ve annesi doğumda ölüyor. Pekala Alpanlar öldü gibi gösterip Kuzey’i onlardan almış olabilirlerdi. Ama senarist Tuna’nın oğlu olmasını uygun görmüş. Bu hikaye başka bir yere gider mi? Yine beklediğimiz şeye çıkar mı? Bilmiyorum. Ama Kuzey ve Azize izlemek oldukça keyifli…

Kuzey, Alpanların ve diğer dedesi Barbaros’un yanında büyümüş olmasına ve iki ailenin de tek erkek varisi olmasına rağmen, asla o karanlık dünyaya ait olmamış. Eline silah almayı asla düşünmemiş, çizmek onun her şeyi. En büyük destekçilerinden biri de amcası Kartal olmuş hep. Çünkü Kartal da babasının yanında olduğunu düşündürse de, o dünyaya ait olmayan biri. Kirli işlerin içinde hiçbir zaman bulunmamış, birçok hayırda da bulunan, çocuklarla anlaşan biri. Azize de bu hallerini yavaş yavaş görüyor, gördükçe de gönlü ona doğru kayıyor.

Azize’nin sorunları neler?

Genel hikayemiz, karakterlerimiz kısaca bu şekilde. Tabii ki çok daha fazlası var, çok ayrıntıya girersek çıkmak da pek mümkün olmaz. Ben o yüzden biraz da olması gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Azize dizisinin tanıtımında teknik sıkıntılar var maalesef, iyi reklamı yapılmıyor, sosyal medyası iyi kullanılmıyor. Ama şu an bahsetmek istediğim daha çok senaryo ile alakalı. Karakterlerin çizgileri genel anlamda iyi çizilmiş aslında. Hikayelerine girdikçe daha da merak ediyoruz çoğunu. Ama değişmesi gereken şeyler de var. Balkan karakteri saf kötü. Kötü karakterler de izlenir tabii ki, bunda sorun yok açıkçası. Mustafa Yıldıran da muazzam canlandırıyor. Ama Balkan karakterini karısına şiddet uygulayan ve Azize’ye tecavüz etmeye çalışan iğrenç bir karakter olarak izledik ilk bölümde. Doğal olarak izleyebileceğimiz kötüler arasında yer almıyor maalesef. Psikopat diyerek geçemiyoruz izleyici olarak…

Balkan’ı iyiye çevirin demiyorum kesinlikle. Ama Balkan hiç değilse Azize ile sahnelerde yer almamalı. Azize’ye tecavüz tramvasını yaşattı o ve şu an tek güvendiği kişi Azize olduğu için ortalıkta “o, benim” diye dolanıyor. Bu izleyiciyi aşırı iten bir şey, Azize’nin yaşadıklarını düşündükçe onunla birlikte biz de ekran karşısında iğreniyoruz. Balkan karakterini öldürmek de bir opsiyon değil belki, ama dediğim gibi Azize ile sahne yazılmamalı, her istediğini yapamamalı. Hiç değilse bu şekilde belki izlemek daha rahat olur. İkinci düzelmesi gereken şey de diziyi yumuşatacak bir karakter. Vurdulu kırdılı sahneler, intikam sahneleri tamam iyi güzel hoş. Ancak bazen nefes almak gerekiyıor. Selin ve Kartal sahnelerinde ya da Kartal ve çocuklar sahnelerinde bunu biraz yaşıyoruz. Ama daha fazlasına gerek olduğunu düşünüyorum ben. Daha yumuşak sahnelere biraz daha ihtiyacımız var yani…

Azize, hakkında bol bol konuşulabilecek, izleyiciyi her an merak ettirecek konuya ve karakterlere sahip. Biraz daha reklamı yapılırsa, çok daha fazla izleyiciyi kendine bağlar kesinlikle. Dördüncü bölümden itibaren Cumartesi günlerine geçen dizi, ilerleyen günlerde çok daha iyi reytinglerle çok daha fazla izleyiciye ulaşır umarım… Sizler Azize dizisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı