Bu diziyi tanıyalım: Sex Education!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Netflix’te geçtiğimiz haftalarda ikinci sezonu yayınlanan Sex Education hayran kitlesine yenilerini kattı. Karakterler sevildi, müzikleri sevildi, hikayenin akışı sevildi. Hatta LadBible’dan gelen haberlere göre dizinin yaratıcısı Laurie Nunn üçüncü sezon senaryosunu da yazmaya başladı. Peki bugüne kadar hiç izlememiş birine Sex Education’ı nasıl anlatırız? Belirli başlıklar altında özetleyelim.

1- Eğlenceli mi?

Fazlasıyla eğlenceli! Gülmekten yerlere yattığınız anlar dahi olabilir. Ancak bu demek değil ki sadece sulu bir komedi üzerinden iş yürüyor. Kimi zamanlarda aile dramalarına, kimi zamanlarda gençlerin yaşadıkları ciddi sorunlara, kimi zamanlarda kadın hatta insan haklarına doğru uzanan geniş bir yelpazede sahneler izleyebiliyorsunuz.

2- Aile ile izlenir mi?

Aile ile izlenmesi pek “uygun” olmayabilir. Dizinin adından belli olabileceği üzere zaman zaman fazlasıyla cesur sahneler olabiliyor. Tekken ya da arkadaşlarınızla izlemeniz daha uygun olabilir.

3- Başrollerinde kimler var?

Gillian Anderson orada adeta yıldız gibi parlıyor. Asa Butterfield, Emma Mackey, Ncuti Gatwa, Connor Swindells ve Aimee Lou Wood ise genç ve parlayan yıldızlarımız… Kendilerini farklı işlerde de izlemek istiyoruz.

4- Nerede yayınlanıyor?

Dizi tam manası ile bir NETFLIX dizisi… İki sezonu da istediğiniz yerde Netflix’ten izleyebilirsiniz. Bu arada korktuğumuz şey henüz başımıza gelmedi. Yani “sansür” yok.

5- Hangi diziyi seven sever?

Bu konularda çok kesin konuşmak genelde yanlış olur ancak benzer birkaç dizi önerebiliriz. The End of the F***ing World, Everything Sucks, Skins, Elite ve The Umbrella Academy sevebileceğiniz işlerden… Ne şans ki hepsini de Netflix’ten izleyebilirsiniz. Arama derdiniz de yok yani…

6- Sıradan bir “ergenlik” hikayesi mi?

İlk bakışta dizinin renkleri, karakterleri ve kurgusu nedeniyle öyle görünse de aslında bu dizi büyümeye çalışan gençlerin hikayesi… Onlar büyümeye çalışırken de ailelerini ya da yetişkinlerin tecrübelerini de izleme şansımız oluyor. Kısacası sıradan bir ergenlik hikayesi kesinlikle değil.

7- Diziyi kimler sevmez?

İzlediği dizide mutlaka aksiyon arayanlar (kavga, savaş, silahlar), “çok renkli dünyaları” sevmeyenler ya da mutlaka her anında felsefi bir derinlik arayanlar bu diziyi sevmeyebilir. Yani “İzleyecek tek bir dizim olsun bu olsun” cümlesi Sex Education için çok mümkün değil.

8- Öne çıkan ismi kim?

Gillian Anderson’dan bahsetmiştik. Kendisi hakkında ne söylesek az… Ancak Maeve rolünde izlediğimiz Emma Mackey dizinin olmazsa olmazı… Kendisinin ilerleyen dönemde neler yapacağı sadece dizinin hayranları tarafından değil, yabancı dizi izleyenler tarafından da merakla bekleniyor.

9- “Oturup bitirmelik” dizilerden mi?

Hafta sonu yapacak bir şeyiniz yoksa fazlasıyla ideal bir dizi… Arkanıza yaslanın, keyfini çıkarın.

10- En çok akılda kalan tarafı ne?

İnsan ilişkilerine dair dolu dolu çıkarımlar yapan bir dizi Sex Education… Ancak bu sahnesini de şuraya eklemeden olmaz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı