BBC’nin büyüleyici belgesel serisi Earth’s Tropical Islands’ı neden izlemeliyiz?

4 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyamız aslında çok büyüleyici ve milyonlarca mucize ile dolu… Blue Planet II belgesel filminin de yapımcısı Kathryn Jeffs imzalı üç bölümlük yeni belgesel serisi Earth’s Tropical Islands bu noktada çok önemli… Madagaskar, Boneo ve Hawaii’ye yer verilen bu belgeselin yapımcısı Kathryn Jeffs’e belgesel serisi hakkındaki sorularımızı ilettik. Röportajı okuduktan sonra “Ben bu belgesele göz atmalıyım.” diyeceğinizi düşünüyoruz.

Not: Belgeseri seri BBC Earth tarafından 6 Şubat tarihinde Türkiye’de ilk kez yayınlandı. Yayınla alakalı daha fazla bilgiye hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1- Küresel ısınma hakkında farkındalık dünyanın birçok yerinde arttı. Üç bölümlük bu belgesel bölümlerinde görebildiğimiz kadarıyla, dünyanın bu nadir noktaları hem fiziksel hem de kültürel olarak ciddi bir tehdit altında… Bu noktada, 20 yıllık belgesel yapım deneyiminize dayanarak sormak istiyorum. Daha iyi olmak ve küresel ısınmayı durdurmak için ne/neler yapabiliriz?

Kathryn Jeffs: Doğanın bize verdiği işaretler son derece açık… Geçmişteki ve gelecekteki hatalarımızdan, doğru yaptığımız şeylerden ders almalıyız. Bazı türlerin yok olmasına neden olduk, ancak bazı türleri de kurtarmayı başardık. Ozon tabakasındaki delik gibi küresel fenomenleri eski haline geri döndürmek için birlikte çalıştık. İnsanlık istediği zaman harika şeyler yapabiliyor. Kötü gidişi iyiye çevirmek için birlikte elimizden gelenleri hala yapabiliriz.

2- Dünyada milyonlarca insanın göremediği ve belki de hiçbir fikri olmayan yerleri tanımamıza yardımcı oluyorsunuz. Bu noktada ortak bir bilinç yaratmak size daha fazlası için ilham veriyor mu?

Kathryn Jeffs: Her zaman doğal dünyadan ve vahşi yaşamdan ilham aldım. Ve bu konuda tutkulu oldum. Umarım bu filmleri yaparak bu tutkuyu olabildiğince çok insanla paylaşabiliyorumdur.

3- Kitleniz hakkında bir soru sormak istiyorum. Özellikle genç insanların bu tarz belgesel serilerini izlemesinin önemli olduğunu düşünüyor musunuz? Örneğin; internette Hawaii gibi uzak yerleri araştırıp hakkında bilgi edinebilirken ya da buna benzer aramalar yaparlerken…

Kathryn Jeffs: BBC Studios Natural History Unit tarafından yayınlanan bu belgeselleri izlerken alanında uzman bilim adamları ile saatlerce konuştuktan ve deneyimlerden damıtılan bilgilerin bir araya getirildiğinden emin olabilirsiniz. Sadece çok şey öğrenmekle de kalmazsınız, çekilen fotoğraflar ve videoya alınan görüntülerle gözünüzün önünde o muhteşem doğanın hissini açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca filme aldığımız hayvanların karakterlerine de dokunduğumuz için oraya gelip o hayvanları da sevmek isteyebilirsiniz.

4- Borneo bölümünde, orangutanların zorlu geleceği ve yaşadıkları sorunlar hakkında farkındalık yaratmışsınız Borneo halkı bu inanılmaz ve çok önemli primatların geleceğini korumak için neler yapıyor? Bu konuda yaptıkları özel şeyler var mı?

Kathryn Jeffs: Borneo’da yaşayanlar tarafından yönetilen birtakım şahane organizasyonlar var. Örneğin Borneo Nature Foundation ile birlikte çalıştık. Dünyaya orangutanların yaşadığı ormanların ve bizzat orangutanların yaşamları hakkında ve korunmaları hakkında çok önemli bilgiler veriyorlar. Bu organizasyonlar dünyanın geri kalanı tarafından da desteklenebilir ve daha çok insana duyurulabilir.

5-  Madagaskar bölümünü hakkında bir soru sormak istiyorum. Pirinç yetiştiriciliği yapan yerel halkın ayrıca kapamsalı bir belgeseli hak ettiğini düşünüyorum. Kısa sürede bunu bana düşündüren görüntüler izledim. Bu konu hakkındaki yorumunuz nedir? Bununla ilgili bir belgesel seri yapmayı düşünür müsünüz?

Kathryn Jeffs: Bu belgeselleri çekerken, dünyanın uzak bölgelerindeki insanların çevreleriyle yaşamayı öğrendikleri büyüleyici şeyler görüyoruz ve keşfediyoruz. Yüzyıllar veya binlerce yıl boyunca tecrübe ile kazanılan yerel bilgilerden öğrenilecek çok fazla şey var. Bu topluluklarla çalışmak ve hikayelerini anlatmak her zaman bir onurdur, ancak odak noktam her zaman doğal dünyaya dönecektir.

6- Son olarak, klasik bir soru sormak istiyorum. Bu üç bölümlük belgesel seride sizi en çok zorladı? Teknik olarak veya duygusal olarak.

Kathryn Jeffs: Borneo’daki küçük ağaç deliği kurbağasını veya pirinç tanesi büyüklüğünde olan pelikan örümceğini filme alırken, doğal davranışlarını yakalamak ve izleyicilere onların dünyasında yaşananları hissettirmek için çok özel ekipmanlar kullanıyoruz. Bunu yaparken daha önce hiç filme alınmamış davranışları gözlemleyebiliyoruz. Küçük bir örümceğin bile muazzam bir karaktere sahip olduğunu ve filmlerimizdeki daha büyük hayvanlar kadar büyüleyici olduğunu gösterebiliyoruz!

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı