Better Call Saul yeni sezona nasıl başladı?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Efsane dizi Breaking Bad’in bugünlere bıraktığı mirası olan Better Call Saul’un, üçüncü sezonunda üç bölümü ardımızda bıraktık. Dizinin geçen bu üç bölümde nasıl devam ettiği, kendisine nasıl bir rota çizdiği ve önceki sezonlardaki farklılıkları hususunda bir değerlendirme yazısı yazmak istedim. Yazıda; yaşanan olaylardan çok, ana tema ve karakterler üzerine değineceğim.

Jimmy, Saul Goodman olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Jimmy en başından beri dürüst bir avukat olmak için çaba sarf etse de geçmişten gelen kişilik yapısı ve sonrasında yaşadıkları, bu çabasına ket vurdu ve vurmaya da devam edecek. İçindeki aksiyon ve macera dolu çocuğun dürtüsüyle kendisini sürekli zorlu ve riskli işlere iten Jimmy, bu eylemlerinin cezasını da ağır boyutlarda ödüyor. Öyle ki bu sezon, abisi Chuck’a karşı yaptığı öfke patlamasının ve sonrasında yaşananların cezası Jimmy’nin kariyeri açısından hiç de iyi sonuçlanacakmış gibi görünmüyor. 

Bir de Mike’la olan yakınlıkları var tabii… Jimmy’nin Saul Goodman’a dönüşümünde büyük bir pay da Mike’a ayrılıyor. Mike’ın Gus Fring konusunda Jimmy’den yardım istemesi ve Jimmy’nin bu konudaki istekli tutumu, o bahsettiğimiz potansiyelinin bir yansıması niteliğindeydi. Kısacası Jimmy, sade hayatına hep bir heyecan arayışında ve bu heyecanı bulma konusunda da son derece başarılı.

Dizinin bir de Mike boyutu var tabii… Bu zamana kadar genellikle Jimmy odaklı giden dizi, üçüncü sezonunda Mike’a daha fazla yer ayırmaya başladı. Bu da dizinin çift koldan yürümesini sağlıyor. Bu durumdan hoşnutsuz muyuz? Tabii ki de değiliz… Üçüncü sezonda şimdilik tarafsız takılan bir Mike izliyoruz ve bu bir süre daha devam edecekmiş gibi görünüyor. Ancak Mike’ın Gus Fring’le erken tanışmış olması bu süreyi kısaltabilir. Gus Fring, Mike’ın yeteneklerini net bir şekilde gördü. Onun gibi gizli çalışan bir adam için Mike biçilmiş bir kaftan. Onu bir an önce yanına almaya çalışacaktır.

Üçüncü sezonun bizlere olan en büyük hediyesi ise Breaking Bad’in sinsi adamı Gus Fring’in diziye katılması oldu. Eminim aramızda Gus’ın çalışma sistemine gıptayla bakmayan yoktur. Onun bu sistemine Better Call Saul’da daha da yakından tanıklık edeceğimizin kanısındayım. Gus Fring her ne kadar şimdilik gölgelerde kalsa da ileriki bölümlerde onu daha ön planda izleyeceğimizi düşünüyorum.

Sezonun şu ana kadarki genel değerlendirmesini yaparsak; önceki sezonlardaki havanın bozulmadığı, aksine temposunun daha da arttığının kanısındayım. Hiç şüphesiz bundaki en büyük pay Mike’a ait. Dizinin Jimmy’li kısmı Better Call Saul iken, Mike ve Gus Fring’li kısmı mini Breaking Bad’i oluşturuyor. Bu da hikâyeyi tekdüzelikten kurtarıyor. Dizi eğer ilk üç bölümdeki çizgide devam ederse, yine birçok Emmy adaylığında Better Call Saul’u göreceğimize eminim. Aman nazar değmesin! Zira şu zamanda bu kadar kaliteli bir dizi bulmak çok güç!


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı