80’ler ve 90’lardan kesinlikle izlemeniz gereken 10 nostaljik Türk filmi!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Eskiden televizyon kanallarında rast gelmek için can attığımız birçok filme artık kolaylıkla ulaşabiliyoruz. VHS devrinin kapanmasından sonra VCD ve DVD devrine adapte edilemeyen Türk filmleri, son yıllarda teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak restore ediliyor ve pırıl pırıl görüntülerle yasal olarak Youtube üzerinde yayınlanıyor. Özellikle konuları ve cüretkâr sahneleri nedeniyle televizyon kanallarının çok rağbet etmediği 80’ler ve 90’lar Türk sinemasından pek çok yapıt, film endüstrimizin “komik olmayan komedi filmleri” yıllarını yaşadığı bugünlerde adeta bir ilaç gibi geliyor. Birçoğu restorasyonlu olan bu filmleri izlemeniz, Türk sinemasının bir zamanlar ne kadar şahane işlere imza attığını yad etmeniz açısından acilen tavsiye olunur!

1- Sokaktan Gelen Kadın (1984)

Banu Alkan’ın 80’lere damga vuran en önemli filmlerinden biridir. Memduh Ün yapımcılığında çekilen film özellikle çarpıcı açılış sahnesiyle hatırlanır. Mahmut Cevher, Turgut Özatay, İsmail Hakkı Şen, Reha Yurdakul ve Asuman Arsan gibi dev oyuncu kadrosunun yanı sıra Afrodit’in göz alıcı güzelliği ve restore edilmiş olması sebebiyle pırıl pırıl izleyebildiğimiz muhteşem Uludağ manzaraları, filmi izlemeye değer kılan diğer etkenlerden…

2- 14 Numara (1985)

Başrollerinde Serpil Çakmaklı ve Hakan Balamir’in oynadığı oldukça çarpıcı bir filmdir. Gerçek genelev görüntüleriyle 80’li yılların fotoğrafını çekerken zaman zaman bir belgesele dönüşen film, aynı zamanda toplumsal bir problemi de tüm çıplaklığıyla gözümüzün önüne sermeyi başarır. Sinan Çetin Plato Film yapımcılığında çekilen filmi restorasyonlu olarak Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.,

3- Beyoğlu’nun Arka Yakası (1987)

Yönetmen Şerif Gören’in muhteşem gözlem yeteneği ile 80’ler sinemasının klasikleşen yapımlarından biri haline gelen Beyoğlu’nun Arka Yakası, ismiyle müsemma olarak Beyoğlu’nda geçen bir geceyi anlatır. Başrollerinde Tarık Akan, Oya Aydoğan ve Erdal Özyağcılar gibi isimleri bulunduran filmi Youtube’ta restorasyonsuz olarak izleyebilirsiniz. Digiturk kullananlar için Bein Connect’te restorasyonlu versiyonu mevcuttur. 

4- Asılacak Kadın (1986)

Pınar Kür’ün çok satan romanından uyarlanan ve bıçak sırtı konusuyla ancak Danıştay’dan alınan izinle gösterime girebilen bir filmdir. Başrollerinde Müjde Ar, Yalçın Dümer ve Güler Ökten gibi isimlerin yer aldığı Asılacak Kadın, İsmet Ay’ın ustaca canlandırdığı sapık eğilimli Hüsrev karakteri ile dikkat çeker. Özellikle Müjde Ar’ın oyunculuk olarak son derece zor bir işin altından kalktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Filmin restorasyonlu versiyonu mevcut değil ancak Youtube üzerinde bulunan görüntü kalitesi izlenebilir nitelikte.

5- Dönersen Islık Çal (1992)

90’lar Türk sinemasının bunalımlı ve puslu filmlerinin en güzel örneklerinden biri olan Dönersen Islık Çal, Beyoğlu’nun arka sokaklarında barmenlik yaparak yaşamını sürdüren bir cüceyle, fahişelik yapan bir travestinin dramatik öyküsünü anlatır. Başrollerinde Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Derya Alabora ve Menderes Samancılar’ın yer aldığı filmi restorasyonlu olarak Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

6- Fatmagül’ün Suçu Ne? (1986)

Başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek’in paylaştığı dizi versiyonundan hepimizin gayet iyi bildiği “Fatmagül’ün Suçu Ne?”, Vedat Türkali’nin romanından ilk olarak film olarak uyarlanmıştır. Film, Hülya Avşar, Aytaç Arman, Menderes Samancılar, Gülsen Tuncer ve Güzin Özipek gibi oyuncuların yer aldığı usta oyuncu kadrosunun yanı sıra aykırı konusuyla da dikkat çekmeyi başarmıştır. Restorasyonlu olarak Youtube üzerinden zleyebilirsiniz.

7- Bu İkiliye Dikkat (1985)

80’li yılların iki dev ismi olan Banu Alkan ve Serpil Çakmaklı’yı bir araya getirmeyi başaran “Bu İkiliye Dikkat”, Yeşilçam’ın kült filmlerinden biri olarak kabul edilir. İkilinin gerçek hayatlarında olduğu gibi filme de yansıyan güzellik yarışı, 80’lerin muhteşem disko dansları ve erotizm soslu havuz/kumsal sahneleri görsel açıdan izleyiciyi çeken noktalar olarak karşımıza çıkar. Acilen restore edilmesi gereken filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

8- Elveda Dostum (1982)

70’li yılların sonuna doğru demode olmaya başlayan melodram filmlerinin son temsilcilerinden olan “Elveda Dostum” Ahu Tuğba ve Kadir İnanır’ı bir araya getirerek “zengin kız fakir oğlan” temasını bir kez de yönetmen Zeki Alasya’nın gözünden gösterir. Youtube üzerinde restorasyonsuz versiyonu bulunan filme büyük bir saygısızlık yapılarak Ahu Tuğba ve Kadir İnanır’ın tüm sevişme sahneleri kesilmiştir. Otosansüre hayır, sanata saygı diyerek Fanatik Film yetkililerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

9- Alev Alev (1984)

Türk sinemasının en çok yakıştırılan çifti Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan’ı son kez bir araya getiren film usta yönetmen Halit Refiğ’in elinden çıkmıştır. Çiğdem Tunç, Cüneyt Arkın, Şemsi İnkaya ve Hulusi Kentmen gibi usta oyuncuların katkısıyla ihtişam kazanan filmi Youtube üzerinden restorasyonlu olarak izleyebilirsiniz. Bir dipnot olarak Erler Film’in dev arşivindeki tüm film, dizi ve programlarını acilen paylaşmasını bekliyoruz.

10- Ada (1988)

Türkan Şoray’ın “her yaşın bir güzelliği var” deyişinin adeta sözlükteki karşılığı olarak karşımıza çıktığı filmde kendisine usta oyuncu Rutkay Aziz eşlik etmektedir. On yıl önce ayrılan bir karı kocanın biraraya gelerek hesaplaşmalarının öyküsünü konu alan filmin yönetmeni Süreyya Duru, çekimler sırasında vefat etmiş ve filmi kızı tamamlamak zorunda kalmıştır. 90’lı yılların sanat filmlerine öncülük ettiğini söyleyebileceğimiz yapımı restorasyonlu olarak Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.