Nerede o eski sabah programları?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Özel televizyonların kurulduğu 1990 tarihinden başlayarak 2012-2013 yıllarına kadar aralıksız devam eden sabah programları, Türkiye’ye dair tüm alışkanlıklarımız gibi birden bire yok oldu ya da şekil değiştirdi. Bol müzikli, bol sohbetli; kah güldüren kah ağlatan eski sabah programlarını güzel günlerin hatırına hoş bir seda bırakması için şöyle bir hatırlıyoruz.

1- Sabah Şekerleri

Sabah programlarının atası olarak kabul edebileceğimiz “Sabah Şekerleri” ilk olarak Murat Başoğlu ve Şebnem Dönmez’in sunumuyla Star TV’de başlamıştı. Daha sonra birkaç kanal gezen program, özellikle telefon bağlantıları ve dönemin SMS/Whatsapp’ı sayılan uzunluğu metreleri bulan izleyici faksları ile hatırlanır.

2- Seda Sayan (Sabahların Sultanı)

İlk olarak TGRT’de “Sabahın Sedası” ismiyle ekran yolculuğuna başlayan Seda Sayan, yıllar içinde neredeyse tüm kanallarda “Sabahların Sultanı” olmayı başardı. Reytinglerde şu sıralar ancak Müge Anlı’nın yakalayabildiği oranları bile geçen “Kadırgalı”, dansları, izleyicilere verdiği hediyeleri, tartışmaları, konuları işlemesi ve özellikle atarlarıyla hatırlanır.

3- Arım Balım Peteğim

Petek Dinçöz Seda Abla’sından aldığı feyzle birebir aynı formatta bir sabah programı yapmaya cesaret gösteren ilk kişiydi. Star, Show, TNT gibi kanallarda yayınlanan program uzun yıllar devam etti ve diğer tüm programlar gibi miadını doldurup rafa kalktı. 

4- Lerzan Mutlu (Siz Mutlu Lerzan Mutlu)

İlk olarak “Siz Mutlu Lerzan Mutlu” ismiyle program yapmaya başlayan Lerzan Mutlu, Seda Sayan’la olan çekişmelerini bir televizyon programına devşirmeyi başarmıştı.  Kısa bir süreliğine de olsa Sayan’a rakip olmayı gerçekten başaran program, Fox ve Show Tv gibi kanallarda yayınlanmıştı. Özellikle Banu Alkan’ın Seda Sayan’a atar yaptığı bölümleriyle hatırlanır.

5- Gün Aydın / Aydın Havası

Programın isimlerinde her ne kadar Kuşum Aydın’a referans olsa da programda aslında iki sunucu vardı. Diğer sunucu Özlem Yıldız, Aydın’ın yanında yıllarca konu mankeni gibi sessizce dikildi ve her şeyi kendisine bıraktı. Bu durum hanımefendi için katlanılmaz bir hal alınca bayrağı bir süre Hilal Cebeci’ye devretti fakat o da uzun ömürlü olmadı. Program özellikle Ahu Tuğba-Meriç Erkan aşkını işlediği bölümleriyle hatırlanır.

6- Aşk Olsun

Mehmet Ali Erbil efsanesinin Show Tv’de sabah kuşağında hazırladığı bu eğlenceli program o kadar çok izlendi ki bir sonraki sezon “Ya Şundadır Ya Bunda” ismiyle prime-time’da yayınlanmak üzere Atv’ye transfer oldu. Bir seçicinin paravan arkasındaki 3 kişiye eğlenceli sorular sorarak onları tanımaya çalıştığı “Aşk Olsun”, özellikle Mali’nin tuhaf stüdyo seyircileri ile hatırlanır.

7- Her Şey Dahil

Alişan ve Çağla Şıkel’in “Cennet Mahallesi” ile başlayan birliktelikleri uzun yıllar bu programla devam etmişti. Son olarak 360 TV’de yayınlanan program geçtiğimiz aylara kadar devam ediyordu. Özellikle Show TV’de yayınlanan bölümleri, özel konukları ve Alişan’ın komiklikleriyle hatırlanır.

8- Saba Tümer’le Bugün

Sabah kuşağındaki benzer formatların son temsilcisi Saba Tümer olmuştu. Show TV’de son derece başarılı programlar yapan Tümer, televizyon programlarına fazla çıkmayan konukları, kahkahaları, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’le yaptığı programlardaki diyalogları ve Gullüm Show ile hatırlanır. Özellikle Harika Avcı’nın konuk olduğu efsane bölüm baştan sona izlemeye değer! 

Bonus!

Son olarak bu “atar” elbette unutulmaz. 🙂

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.