Beren Saat’in geri dönüşü nasıl olacak?

4 dakikada okuyabilirsiniz

Son yılların en başarılı,en güzel ve en çok konuşulan oyuncularından biri olan Beren Saat rol aldığı dizilerle, filmlerle ve yaptığı açıklamalarla sık sık manşetlerde olan bir oyuncu… Aşkımızda Ölüm Var dizisiyle başladığı ekran yolculuğuna Aşka Sürgün ve Hatırla Sevgili dizileriyle devam etti, kısa sürede yükselişe geçen ve yıldızlı yolda yürüyen oyuncular arasında yerini aldı. Sonrasında ise Türk televizyonlarının en çok izlenen yapımlarından biri olan Aşk-ı Memnu’da Bihter Ziyagil karakterini canlandırdı. Bihter karakteriyle kariyerinin zirvesini yaşayan güzel oyuncu sadece Türkiye’de değil dünyada da popüler bir oyuncu haline geldi. 


Fotoğraf: Kanal D

Arabistan’dan Arjantin’e, Amerika’dan İran’a kadar esen Aşk-ı Memnu rüzgarı Beren Saat’e sayısız ödül kazandırdı ve ekranların en değerli oyuncularından biri haline geldi. Reyting rekorları kıran Aşkı Memnu’nun ardından ‘Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde rol alarak ekranların ve sektörün en güçlü isimlerinden biri olduğunu artık kanıtlamıştı. Yükselişte olan kariyerini bir uyarlama olan 2014 yılında başrolünde yer aldığı İntikam dizisiyle taçlandırdı. Ekranlara yaklaşık bir buçuk yıl ara veren Beren Saat’in adı o dönemler yeni başlayacak olan Muhteşem Yüzyıl Kösem kadrosuna karışmış, diziye dahil olup olmayacağı henüz belli değilken dizinin yapımcısı Timur Savcı resmi bir açıklama ile Beren Saat’in diziye dahil olduğunu onaylamıştı. Ardından sosyal medyada hızı kesilmeyen olumlu/olumsuz eleştiri yağmuru başlamıştı. Beren Saat’in Kösem Sultan rolü için uygun olmadığını düşünenler olsa da biçilmiş kaftan diyenler de bir hayli fazlaydı. Fakat çoğu izleyiciye göre Muhteşem Yüzyıl Kösem Beren Saat’in kariyerini olumsuz yönde etkiledi.


Fotoğraf: Kanal D

Bildiğimiz üzere Beren Saat Muhteşem Yüzyıl Kösem’e sonradan dahil olacaktı fakat reytingler beklentileri karşılamayınca yapımın kararı ile bu süreç ona çekildi. Diziye girdiği ilk bölümde sosyal medyanın gündemine otururken, ‘Son İsyan Bastırıcı”  sahnesi eleştiri oklarının hedefi oldu. Diziye dahil olduğu bölümün reytingleri önceki haftaya göre altı sıra birden artınca dizi için yeni bir umut doğdu. Diğer yandan Beren Saat’in ilk bölümden itibaren diziye dahil olması gerektiğini düşünenler de yapımcıya sert bir şekilde yükleniyordu. Her şey planlandığı gibi devam ederken acı gerçek olan reytingler yüzünü göstermeye başladı. Gazete manşetleri hazırdı;  diziyi Beren Saat bile kurtaramamıştı! 


Fotoğraf: Star TV

Dizinin eski sezonlardan müptelası olan izleyicinin ve yeni izleyicilerinin bir kısmına göre Muhteşem Yüzyıl Kösem’in en büyük sorunu senaryodaki tıkanma ve oyuncu kadrosunda yapılan hatalardı. Kadrosunda Hülya Avşar, Aslıhan Gürbüz, Ekin Koç gibi oyuncuları barındırmasına rağmen dizi bir türlü ‘Aşk-ı Derun’ hissini veremiyordu. Senaryonun kendini sürekli tekrarlaması ve dizideki teknik sıkıntılar da diziyi karanlık bir çıkmaza sürüklemişti. Sezon bittiğinde Beren Saat resmi bir açıklamayla diziden ayrıldığını duyurarak ekranlara ara verdi. Kişisel fikrimi söylemem gerekirse “Kariyeri için en doğru kararı verdi!” diyebilirim. Beren Saat’in dizide oldukça iyi bir performans sergilediğini düşünenlerdenim, oyunculuğu hakkında eleştiriler genel olarak “Beren’in Kösem Sultan için fazla minyon oluşu” yönündeydi. Yorumların kısacasını özetlemek gerekrse “Beren Saat bu diziye girmemeliydi.” olarak toparlayabiliriz. Fakat bu olumsuz durumun yani Muhteşem Yüzyıl Kösem’in beklenen ilgiyi görememesinin tek sebebinin Beren Saat olduğunu söylemek biraz anlamsız olur.


Fotoğraf: Star TV

Muhteşem Yüzyıl Kösem’den sonra ortalıkla pek görünmeyen Beren Saat’in hangi projeyle ekranlara döneceği merak konusuyken şu sıralar adı birçok projede geçiyor, çeşitli senaryolar üretiliyor. Hatırla Sevgili, Aşk-ı Memnu, Fatmagül’ün Suçu Ne?, İntikam gibi başarılı projelerin ardından Muhteşem Yüzyıl Kösem sonrası yaşananlar bu merakı körükleyen nedenlerden biri… Fakat kim tahmin edebilirdi Kösem’in bu denli başarısız olacağını? Muhtemelen birkaç yıl önce, Muhteşem Yüzyıl Kösem henüz yayına girmeden “Bu dizi tutmaz!” deseydim herkes bana deli gözüyle bakardı. Muhteşem Yüzyıl Aşk-ı Derun’un etkisiyle büyük bir kitle toplayan dizinin tutmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Beren Saat dahil birçok oyuncu bunun bilincinde olarak diziye dahil oldu fakat sonuçlar tüm ekibi hüsrana uğratınca Beren Saat dahil bütün kadro yeni sezonda baştan aşağı değişti, fakat nafile…. Beren Saat’in sağlam bir projeyle ekranlara dönmesi artık zaruri bir durum haline geldi. Tren filmiyle geri dönmeye hazırlanan güzel oyuncu filmin teknik sorunlar nedeniyle durdurulması sonucu kapısını yeni projelere açık bıraktı. Şu sıralar senaryo okuyan Beren Saat’in yaz sezonunda ekranlara dönmesi beklenmese de yeni sezonda bir dizi projesinde yer alması olağan görünüyor. Yurtdışında popülaritesi her geçen gün artarken proje teklifleri de tabii ki eksik olmuyor. Öyle ki ünlü bir yapım şirketinden “Arap Hanımağa’ rolünü oynaması için teklif aldığı söyleniyor.


Fotoğraf: Kanal D

İşin özüne değinecek olursak, Beren Saat rol alacağı yeni projeyle “Bihter Ziyagil” edasıyla kariyerini yeniden yükselişe geçirmeli. Yeni projesinde dönem kadınını değil modern bir kadını canlandırması beklenen Beren Saat’in çabucak ve iyi bir projeyle ekranlara dönmesini diliyoruz. Zira bana soracak olursanız Beren Saat olmadan geçirdiğimiz sezonlar fazlasıyla eksik ve tatsız…. Ailemizin bir parçası olan Beren’i güzel projelerle en kısa zamanda yeniden görmek dileğiyle diyelim.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.