Skam izlemek için 6 neden!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Skam; Tükçesi “utanç” anlamına gelen bir Norveç dizisi. Oslo’da bir lisede okuyan gençlerin hikayelerini işleyen dizi, kendine dünya çapında geniş bir izleyici kitlesi edinmiş durumda. Peki hala Skam izlememiş olanlar neden Skam izlesin? Sizler için 6 nedeni sıraladık, spoiler içermeyen yazıyı okumaya başlayabilirsiniz.

1- Hikayesi

Fotoğraf: NRK

Gençlik dizisi seviyorsanız Skam tam size göre bir dizi. Gençlerin okul hayatı, popülerliğe bakışları, aşk hayatları, ergenlikten gençliğe geçiş evrelerinde kendilerini ve cinselliği keşfetmeleri, içki ve sigara gibi alışkanlıklara bakışları ve başlamalarına kadar gençlerin hayatlarında var olan her türlü iyi ve kötü şeyleri gösteren bir dizi. Aynı zamanda olayların işlenişi izleyiciyi sıkmayacak kıvamda, hızlı bir şekilde ilerliyor. Bir yandan hızlı ilerlerken, açık noktalar da bırakmıyor. Sezonları çok bölümlü olmadığı gibi bölümlerin süreleri de oldukça kısa. Ancak bu kısa zamana Skam olayların giriş, gelişme, sonuç kısımlarını sığdırabiliyor.

2- Karakterler

Fotoğraf: NRK

Skam, bize gençleri izletiyor. Gençlerin yaptığı bazı şeylerin fazla yüzeysel anlatıldığı düşünülse de bölümler ilerledikçe karakterlerin derinlerine inildiğini keşfediyoruz. Karşımıza oldukça derin, zaman içinde değişen ve zaman zaman kendimizi görebileceğimiz karakterler çıkarıyor. Bunun dışında karakterler çeşit çeşit olduğu için bütün izleyenler kendinden bir şeyler bulabiliyorlar. Bütün karakterlerin yaşadığı bir şeyler var ve bunlar doğrultusunda hayatlarını farklı şekillendirmiş durumdalar. Ancak bu farklılıklara rağmen dost olabiliyorlar ve bu dostluklar o kadar gerçekçi ki, farklılıkların asla arkadaşlığa engel olmadığı bir kez daha çok net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

3- Oyuncular

Fotoğraf: NRK

Skam dizisindeki oyuncular oynadıkları karakterlerle aynı yaşlardalar ya da en fazla 1-2 yaş büyükler. Lise çağından çok uzak, büyük oyuncular canlandırmıyor karakterleri. Bu da ergenlik çağındaki gençleri anlatan dizide olması gereken ergenlik sivilceleri, toy konuşmaları gibi gerçeklikleri de bizlere gösterebiliyor. Oyuncuların oynadıkları karakterlerle çok yakın yaşlarda olması hem oyuncuların onları daha doğru anlamasını ve aktarmasını, hem de izleyiciye daha gerçek gelmelerine olanak sağlıyor.

4- Sürekliliği

Fotoğraf: NRK

Skam’ın bir diğer özelliği de sezonlarda birbirinden farklı karakterleri merkeze alması. Her sezon başka bir karakter merkezde oluyor. Olaylar daha çok onun etrafında şekilleniyor. Ancak karakterler zaten birbirine fazlasıyla bağlı olduğundan diğer karakterleri de yeterince görüp onların işlenişine şahit olabiliyoruz.

5- Toplumsal Mesajlar

Fotoğraf: NRK

Skam, kısa süreli bir dizi olmasına rağmen ve gençleri anlatmasına rağmen fazlasıyla toplumsal mesaj da içeriyor. Bu toplumsal mesajları da karakterler üzerinden anlattığı için izleyene asla komu spotu gibi gelmiyor. Dizi içerisinde dinsel farklılıklar, eşcinsellik, savaş, mülteciler, tecavüz, psikolojik rahatsızlıklar, ailesel sorunlar gibi birçok konu yer alıyor. Bu konuları işlerken karakterler üzerinden gidildiği için bazı noktalarda empati yapabilirken, bazı şeyleri kendiniz ya da çevrenizde birilerinin yaşadığını da göreceksiniz. Bazen karakterleri haklı bulacaksınız, bazen ise haksız bulduğunuz için kızacaksınız. Ancak çok gerçek gelecek size. Norveç toplumu çoğu bakımdan Türk toplumıyla benzemiyor gibi dursa da dizi içerisinde de, aslında bir yandan bazı şeylerin ulusal olmadığını, benzer çok fazla şeyin olduğunu da görebileceksiniz. 

6- Müzikleri

Fotoğraf: NRK

Skam dizisinin her bölümünde birbirinden farklı şarkılar duymak mümkün. Karakterlere uygun şekillerde dizi içine serpiştirilmiş birçok şarkıdan mutlaka beğendiğiniz, dilinize dolanan ve bulmak isteyecekleriniz çıkacak. 

Şu an 4.sezonu hala yayınlanmakta olan dizinin bu sezondan sonra final yapacağı konuşuluyor. Sırasıyla Eva, Noora, Isak ve Sana sezonlarından sonra diğer karakterlerin de sezonlarının olmasını ve bu kadar erken final olmamasını umuyoruz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı