10 unutulmaz magazin programı!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Magazin programları televizyon ekranlarının her daim vazgeçilmezlerindendir. Günümüzde de neredeyse her kanalın bir magazin programı var ancak geçmişe göre oldukça tek tipleştirildiler. Bugün benzer formatla ve neredeyse tamamen aynı saatte yayınlanan bu programlar, geçmişte oldukça özgür ve farklı yapılara sahipti. Hülya Avşar’ın selülitleri ile mankenlerin katıldığı kebapçı açılışlarının gündem olduğu o yıllara gidiyor ve magazin neymiş hep birlikte hatırlıyoruz.

1- Top Secret (Kanal 6)

Magazin programlarının atası diyebileceğimiz Top Secret özel kanalların kurulması ile birlikte yayına başlayan ilk programlardan biriydi. Usta magazinci İdil Çeliker’in sunduğu program, günümüzde hafta sonları yayınlanan tüm magazin programlarının formatının oluşturulmasında öncülük etmiştir.

2- Televole (Show TV – Kanal D)

Televole, format itibari ile dünyada nadiren rastlayabileceğiniz türde bir magazin programıydı. Futbol ile magazini harmanlayan kült program uzun yıllar boyunca devam etti ve hatta bir süreliğine aynı isim ve formatla 2 farklı kanalda bile yayınlandı. Show TV’de Melih Gümüşbıçak, Kanal D’de Güntekin Onay sunmuştur. 

Esas itibari ile usta magazinci Can Tanrıyar’ın eseri olan program Acun Ilıcalı’nın da yetiştiği önemli mecralardan biridir. 

3- Pazar Keyfi (Show TV)

Pazar akşamlarının vazgeçilmez programı Pazar Keyfi’ni her hafta farklı bir ünlü sunardı. Dönemin popüler müziklerinin bol bol kullanıldığı programda şıklar-rüküşler, inenler-çıkanlar gibi bölümler ilgiyle takip edilirdi. Bir dönem programın içinde “Kördüğüm” isimli bir dizi bile yayınlanmıştı. 

4- Uçankuş (Show TV)

İsim hakkından kaynaklanan bir problem nedeniyle “Televole” yerine “Uçankuş” ismiyle ekrana gelmeye başlayan program bir süre sonra format değiştirerek bir masa etrafında magazin haberlerinin konuşulduğu programlara öncülük etmiştir. Aydoğan Temel’in sunduğu programda Erol Köse ve Seren Serengil daimi yorumculardı.

5- Dobra Dobra (Kanal D)

Magazin-tartışma programlarının öncüsü olan program her sabah Seda Sayan’dan önce Kanal D’de yayınlanırdı. İlk olarak Müge Anlı ve Şenay Düdek’in moderatörlüğünü yaptığı programda her gün ünlü konuklar ve onlarla ilgili magazin haberleri tartışılırdı. Kavgaların hiçbir zaman eksik olmadığı Dobra Dobra, aynı zamanda “stüdyoda gerginlik” deyişinin de mucididir. Bir süre sonra ikiye bölünen program Kanal D’de Müge Anlı – Pakize Suda, Fox’ta Şenay Düdek – Cenk Eren moderatörlüğünde devam etmişti.

6- Bizden Kaçmaz – Süper Kulüp (Fox TV)

Ömür Varol’un yapımcılığını üstlendiği Fox TV’de yayınlanan program zaman içinde isim değiştirse de formatı ve haber yapısı aynıydı. Eğlenceli magazin anlayışının son temsilcisi olan program özellikle komik montaj teknikleri ve Ömür Varol’un seslendirmesiyle ilgi çekmişti. İki farklı dizi veya filmden sahneleri montajlayarak komik diyaloglar ortaya çıkan “Sine Şaka” bölümü programın bir diğer ilgi çeken bölümüydü.

7- Harika Pazar (ATV)

Çocukluğumuzun Pazar sabahlarının vazgeçilmez programı Harika Pazar, kaliteli magazin denilince akla gelen ilk programdı. Öznur Kaçmaz’ın sunumuyla ekrana gelen programda Yekta Kopan da seslendirme yapıyordu. Özel röportajları ve konser görüntüleriyle ilgi çeken program, Pazar kahvaltılarının en güzel eşlikçisiydi.

8- Elifnağme (ATV)

İsmini sunucusu Elif Güvendik’ten alan program Cumartesi sabahları ekrana gelirdi. “Harika Pazar” ile aynı elden çıkan programda genellikle ortak haber görüntüleri yer alırdı. Daha sonraları programın sunucusu değişse de ismi aynı kalmıştır.

9- Özel Hat (ATV)

Vatan Şaşmaz’ın sunduğu klasik tarzdaki magazin programı uzun yıllar yayın hayatına devam etmişti. Özellikle İstanbul geceleri ve yazları tatil beldelerinden ilettikleri sıcak görüntülerle akılda kalmıştır. 

10- Canlı Canlı (Kanal D)

Kanal D’nin “Pazar Keyfi”ne rakip olarak ekranlara getirdiği program özellikle Gül Gölge Saygı’nin dekolteleri ile hatırlanır. Günümüzde yayınlanan “Magazin D”nin atası olarak kabul edebileceğimiz Canlı Canlı, Gül Gölge Saygı’nın evlenerek programdan ayrılması ile son bulmuştu.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı