House of Cards hakkında bilmeniz gereken 10 şey!

4 dakikada okuyabilirsiniz

House of Cards Netflix’in dünyaya sunduğu güzelliklerden bir tanesi… “Gerçek olaylardan alınmıştır!” yazısı içermeden “Ben bunu bir yerden hatırlıyorum!” dedirtebilecek bir dile ve örgüye sahip olduğunu da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Tabii bunda politik bir drama olmasının etkisi büyük. Kevin Spacey ve Robin Wright’in performansları ile her bir sahnesi daha da güzelleşen House of Cards hakkında bilmeniz gereken on şeyi derledik, tadını çıkarın.

1- Her şey başlamadan önce neler yaşandı?


Fotoğraf: Netflix

House of Cards’ı fazlasıyla yayınlamak isteyen Netflix bu konuda kesenin ağzını her şeyin başında açtı. İki farklı yayıncı ile bir açık arttırma süreci yaşadı. İlk iki sezonu bir arada yayınlamak için bu yarışa giren Netflix iki sezona toplam yüz milyon dolar harcayacağını belirterek House of Cards’ın yayıncısı olmayı başardı. Ve gerçekten ilk iki sezon toplam yüz milyon dolara mal oldu. 

2- Robin Wright hakkında önemli bir ayrıntı!


Fotoğraf: Netflix

David Fincher hiç düşünmeden Claire Underwood rolünü Robin Wright’a teklif etmiş. 2011 yılında The Girl With The Dragon Tattoo filminde beraber çalışma fırsatı olduğu Robin Wright’ın karaktere katacaklarının mükemmel olabileceğini düşünmüş. Fazlasıyla haklı olduğunu ortada!

3- Proje nasıl şekillendi?


Fotoğraf: Netflix

Fincher rol için denemelere gelen her oyuncuya aynı şeyi söylemiş. “Siz bizim bu iş için ilk seçimimizsiniz. Lütfen ona göre projeye bakışınızı ayarlayın, ona göre rol verin. Biz bu iş için ilk olarak sizi düşündük, lütfen bu fırsatı mahvetmeyin!” demiş. 

4- Bir büyük Çin meselesi!


Fotoğraf: Netflix

House of Cards’ın en çok izlendiği yerlerden biri Çin… Çin üzerinde SOHU (Netflix’in Çin versiyonu gibi bir tanımlama yapabiliriz SOHU için) adlı bir platform üzerinden yayınlanan House of Cards inanılmaz bir izleyici kitlesine ulaştı. 2014 yılında verilen rakamlara göre Çin’de yirmi beş milyona yakın insan House of Cards’ı izledi. Ve izleyicilerin çoğu Çin’de hükümet görevlisiydi ya da hükümetle alakalı işlerde görev alıyordu.

5- Bu bir tesadüf mü yoksa?


Fotoğraf: Netflix

Dördüncü sezonda dikkatli izleyicinin gözünden kaçmayan bir detay vardı. Robin Wright’ın kusursuz şekilde canlandırdığı Claire Underwood kızlık soyadı olan Hale’i kullanımıştı, yani Claire Hale Underwood olmuştu. Bu olay Hillary Clinton’un kendi kızlık soyadını kariyerinin büyük bir bölümünde kullanmasını hatırlatmış, “Acaba izlediklerimiz tesadüf mü?” sorusunu sordurmuştu.  Ne dersiniz? 

6- Donald Trump derken?


Fotoğraf: Collider

Kevin Spacey konuk olarak Stephen Colbert’in programına katıldığında Donald Trump ile alakalı dinleyenleri şaşırtan bir durumdan bahsetmişti. Diziyi izleyenler bilirler, Frank Underwood’un karizmatik bir şekilde kameraya dönüp, gözlerini dikip konuşması meşhurdur. Kevin Spacey bu sahnelerde karşısında Donald Trump var gibi hayal etmiş ve sadece onunla konuşur gibi role girmiş. 

7- Özgürlük ve üreticilik üzerine…


Fotoğraf: USA News

House of Cards yapım ve yazım aşamasındaki orijinallik ve özgürlük ile diğer işlerden fazlasıyla farklı bir yerde duruyor. Bunda David Fincher’in işin başında olmasının ve tecrübesinin büyük etkisi olduğu tartışılmaz. Ancak sahnelerinden, diyaloglarında ve olayların akışından en ufak ayrıntısına kadar işin diğerlerine nazaran çok daha “özgür” bir noktada durduğunu söylemek yanlış olmaz. 

8- Para, para, para!


Fotoğraf: Netflix

Robin Wright’ın 2016’da verdiği röportajla ortaya çıkan bir durum söz konusu… Kevin Spacey’e kendinden daha fazla para ödendiğini öğrenen Wright, Claire Underwood ile benzer bir yol izlemiş. Eğer bu durum düzeltilmezse söz konusu eşitsizlik hakkında açıklamalar yapacağını belirtmiş. Anlayacağınız ortalık biraz karışmış!

9- Kevin Spacey for 2020!


Fotoğraf: Netflix

Inside the Actors Studio röportajı sırasında sorulan “Oyunculuk dışında ne yapmak isterdiniz?” sorusuna “Siyaset!” cevabını veren Kevin Spacey bizi şaşırttı desek yalan olur! Her an bir “Kevin Spacey for 2020!” sloganı duyabiliriz yani!

10- İngiliz versiyonu ne zaman yayınlanmıştı?


Fotoğraf: BBC

İngiliz versiyonu 1990 yılında yayınlanan House of Cards’ın başrolünde Ian Richardson vardı ve Francis Urquhart karakterini canlandırmıştı. Dört bölümlük bir mini dizi olan bu versiyon aradan uzun zaman geçmesine rağmen eleştirmenlerden hala övgüler almaktadır ve IMDb puanı 8.6’dır. Eğer sıkı bir House of Cards fanatiği iseniz izlemeniz şiddetle önerilir!

Yazı Video Derleme Kaynağı: House of Cards // Universal Facts

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı